Egészséges olajok - amikor nem bűn a zsiradék

Egyre többféle növényi eredetű étkezési olaj kapható: választani nem is könnyű a fűszerezésre szánt, a salátákba való és a sütés-főzésre is alkalmas különlegességek közül. Nézzük, mit, mikor, mire használhatunk!

Napi szükséglet

A "szívbarát", vagyis a szív- és érrendszeri katasztrófákat elkerülni segítő életmódról szóló felvilágosítás, ismeretterjesztés egyik eredményeképpen Magyarországon egyre többen vannak, akik az egészségükre azzal is vigyáznak, hogy a telített zsírsavakat tartalmazó állati (leginkább sertés-) zsírokat igyekeznek növényi eredetű, koleszterinmentes, több telítetlen zsírsavat tartalmazó zsiradékkal kiváltani.

Az étolajokat olajos magvakból vagy olajtartalmú növényi részekből sajtolással és kivonással állítják elő. A legtöbb esetben finomítják is, hogy sokáig fogyasztható, semleges ízű és illatú, világos színű, áttetsző terméket kapjanak. Kivételt képeznek az ún. "szűz" és "extra szűz", hidegen sajtolt étolajok, amelyek nem mennek keresztül ilyen finomítási eljáráson.

A legtöbben és a leggyakrabban a napraforgóból készült étolajakat használják sütéshez, főzéshez, minden olyan étel elkészítéséhez, amelyhez zsiradék szükséges. A napraforgóolaj világossárga színű, jellegzetes ízű, tiszta, áttetsző. E-vitamin tartalma 70-75 mg/100 g, így a jó minőségű olajból már két evőkanálnyi biztosítja egy ember egynapi szükségletét. Az emberi szervezet számára létfontosságú esszenciális zsírsavtartalma kiemelkedő, például 60-70 százaléknyi linolsavat tartalmaz.

A repceolajat kevesebben szeretik a napraforgóolajnál, mert intenzívebb illata van, pedig ugyanúgy felhasználható sütés-főzéshez. Ma már kinemesítettek egy olyan repcenövényt, amelynek magja már nem tartalmaz a mellékízért felelős (és egészségkárosító hatásúnak tartott) erukasavat. Jó ízű, a színe valamivel sötétebb, arany- vagy zöldessárga, és többszörösen telítetlen, értékes zsírsavakban a napraforgóhoz hasonlóan gazdag. Ezeknek az olajoknak a sárga színét a bennük lévő karotinoidok adják, amelyek az A-vitamin provitaminjai.

A Mediterránum kincse

Az olajfa terméséből préselt olívaolaj a különösen egészségesnek, szív- és érvédőnek ismert "mediterrán étrend" egyik fontos eleme. Gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyeknek előnyös tulajdonsága, hogy csökkentik a vérben lévő LDL-koleszterin szintjét, így fogyasztásuk segít megelőzni, hogy a vérerek falán lerakódások, plakkok alakuljanak ki.

Jelentős mennyiségű értékes tápanyag, vitamin, antioxidáns van benne, és nemcsak a szívre, hanem a májra, a bélrendszerre és az izmokra is jótékony hatású. A jó olívaolaj világos színű, kellemes illatú és üde ízű. A száznál több olajféle közül a legértékesebb az ún. extra-szűz olívaolaj, amely a legjobb minőségű olajbogyótermésből készül, és amelynek előállításánál nem alkalmaznak sem vegyi, sem hőkezelést, hanem kíméletes sajtolással és centrifugálással jutnak hozzá. Nyersen, salátákhoz ezt ajánlják a gasztronómia szakemberei.

A lenmagolajat érdemes beilleszteni a mindennapi étrendbe

A lenmagolajat érdemes beilleszteni a mindennapi étrendbe

Jó minőségűnek számít a "szűz" olívaolaj is, de ezt intenzívebb préseléssel nyerik és a kevésbé jó minőségű termést is felhasználják hozzá. Az egyszerű olívaolajat, amely hőkezeléssel, szűréssel készül, főzéshez, sütéshez érdemes inkább használni. A legolcsóbb és leggyengébb minőségű a sansának nevezett maradványolaj, amelyet oldószerrel nyernek a már egyszer kisajtolt olajbogyó-zúzalékból.

Férfiaknak javallott!

A tökmag nemcsak kedvelt "rágcsa", és finom élelmiszer-kiegészítő, hanem olajat is préselnek belőle. Aki az Őrségben jár, ma is láthat működő "olajütő" műhelyt. A hidegen sajtolt tökmagolaj sötét színű, aromás illatú fűszer- és salátaolaj, ezen kívül gyógyszerek, kozmetikumok alapanyaga. Koleszterinszint-csökkentő, vagyis az érelmeszesedést lassító, értisztító, az agyi és a perifériás keringést javító hatást tulajdonítanak neki.

Férfiaknak különösen ajánlható, mert antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatóanyagai, köztük a Delta-7 fitoszterol védi őket a prosztatabetegségekkel, a daganattal, a gyulladással és a prosztata-megnagyobbodással szemben, növeli a szexuális kedvet és a teljesítményt. Méregtelenítő, májregeneráló, hólyagerősítő hatást is tulajdonítanak neki.

Csíraolajok

Miért nem egészségtelen a zsír? Szinte közmegegyezés, hogy a zsír egészségtelen táplálék - ezt még az is tudni véli, aki amúgy nem különösebb megszállottja az egészséges táplálkozásnak. Sokan pedig próbálták-próbálják kiiktatni az étrendjükből, amennyire csak lehetséges, mégsem lettek egészségesebbek - valószínűleg mert a káros zsiradékok mellett az egészséges zsírok bevitelét is csökkentették. Mit kell tudni ezekről?

Az ehető csírák általában különösen értékes tápanyagok, hiszen a teljes növény jó tulajdonságait koncentráltan tartalmazzák. Néhányukból olajat is nyernek. Ilyen például a búzacsíra olaj, amely B-, E-, K-vitaminokban, A- és D- elővitaminokban, ásványi anyagokban, például magnéziumban, káliumban gazdag, lecitint is tartalmaz. Kozmetikusok ajánlják a száraz, öregedő bőrre, illetve a legkülönbözőbb bőrbántalmak (mint például ekcéma és pikkelysömör) enyhítésére. "Belsőleg" salátákhoz javasolt az alkalmazása.

A kukoricacsírából nyert étolaj a magas telítetlen-, esszenciális zsírsavtartalma (linolsav) miatt szív- és keringési betegségek megelőzésére alkalmas. Jelentős E-vitamintartalma van. Vizelethajtóként, értisztítóként köszvény, reuma ellen is ajánlják, és külsőleg bőrtápláló, regeneráló hatású.

Hazai salátaolaj különlegességek

A szójaolaj telítetlen zsírsavakban gazdag, ezért szív- és keringési betegségek diétájában ajánlott. A lenolaj szintén szívbarát élelmiszernek számít, immunerősítő, antioxidáns hatású. Kedvezően hat a bélműködésre, könnyen emészthető. E-vitamin tartalma jelentős. Ekcéma, bőrgyulladás kezelésére, bőrhegek, terhességi csíkok enyhítésére is alkalmasnak tartják.

Salátákra, főtt krumplira túróval keverve ajánlják a fogyasztását. Az igazi dióolaj is értékes fűszerolaj, jót tesz a májnak, epének, légutaknak, az anyagcserének is. Értisztító hatású telítetlen zsírsavai miatt magas vérnyomásúaknak is ajánlják, de még az idegrendszeri bántalmakat is enyhíti.

A mandulaolajat elsősorban a kozmetikusok használják bőrnyugtatóként és regenerálóként, de jó a gyomor- és bélproblémák esetében is, és különleges ízt ad a salátáknak. A szőlőmagból nyert olaj nemcsak linolsavat tartalmaz, hanem vitaminokban, antioxidánsokban, flavonoidokban, E-vitaminban is kiemelkedően gazdag. Értisztító, koleszterincsökkentő, bőrtápláló, hosszan lehetne sorolni az előnyeit - ugyanakkor salátaöntetként egyszerűen finom is.

Fűszerolajak

Csak a teljesség igénye nélkül hozhatunk példákat, hiszen számos olyan növényolaj-különlegesség van, amelyet inkább csak az ínyencek használnak, elsősorban fűszerként, az intenzívebb aromájuk miatt. Ilyen az arganolaj, amely telítetlen zsírsavakban, E-vitaminban és linolsavban gazdag. A változó kori panaszok enyhítésére és bőrápoló szerként is ajánlják, a konyhában pedig hideg ételek, saláták, sajtok kiegészítője, fűszere lehet.

A cédrusmag-olajnak is egészségvédő hatást tulajdonítanak: erősít, megelőzi a vérszegénység és tuberkulózis kialakulását. A pisztáciaolaj a mandulaolajhoz hasonlóan bőrregeneráló hatású, horzsolásokhoz, kelésekhez használják, de belsőleg a májnak is jó szolgálatot tehet. Értisztító, visszereket enyhítő a sárgabarackmag-olaj, B17 tartalma miatt a sejtek működésének szabályozásában is részt vesz. Stresszoldó, idegnyugtató hatást tulajdonítanak neki.

Minden olyan ételbe, amelybe szívesen használunk köménymagot, alkalmazhatjuk a feketekömény-olajat is, amely értékes hatóanyagok kombinációja, tisztító, immunerősítő, emésztést könnyítő, vízhajtó hatású, sőt, allergia, asztma, reuma és magas vérnyomás esetén is "bevethető". Az F-vitamin egyik leggazdagabb forrása a ligetszépéből nyert olaj. Csökkenti a koleszterinszintet, segít normalizálni a vérnyomást, igen kedvező hatással van a bőrre, de még a menstruációs fájdalmakkal bajlódók is eredményesen alkalmazhatják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra