A nyers étel tényleg jobb?

Divat lett a nyers élelmiszerek fogyasztása, mert sokan úgy vélik, hogy még a legegyszerűbben feldolgozott termékekbe is annyi különféle anyag kerül, amelyek megemésztésére, feldolgozására nem készítette fel szervezetünket az evolúció, hogy azok biztosan nem egészségesek. Azaz vissza kell térni azokhoz az ételekhez, amelyeket akkor fogyasztottak a távoli őseink, mielőtt a főzés megjelent volna.

Fontos kérdés, hogy a feldolgozás fogalmát már a főzés is kimeríti-e. A legtöbb "nyers" étrend ugyanis arra ösztönözni a híveit, hogy csak a növényi élelmiszerek fogyasztása az igazi, azaz gyümölcsöt, zöldséget, nyers (általában csíráztatott) magvakat, nyers mézet, és nyers diót a leghasznosabb magunkhoz venni.

Sokan a koncepciót azzal egészítik ki, hogy nyers húst esznek. A nyers hal , például a sushi fogyasztása igen népszerűvé vált a nyugati országokban (tegyük hozzá, inkább gasztronómiai, mint dietetikai megfontolásból). Vörös húst is lehet nyersen fogyasztani, ezt a tatár bifsztek vagy a carpaccio vagy a sashimi tanúsítják, s a steak szerelmesei is inkább gyengén vagy csak kissé átsütve fogyasztják.

Veszélyes lehet a nyersétel-diéta Egy új irányzat szerint az ételek akkor a legegészségesebbek, ha nem főzzük meg őket. Dietetikusok és orvosok szerint azonban nincs értelme a sütés mellőzésének. Kattintson! Teljesen nyers szárnyas ételeket és angolosan tálalt sertést azonban nem fogadja el a kulináris ipar. Ennek egyik oka a szalmonella-fertőzéstől vagy a galandféregtől való - egyáltalán nem indokolatlan - félelem. Általánosságban elmondható, hogy az állati fehérjét tartalmazó ételek biztonságosabbak főzve, mint a nyersen.

Az elmúlt néhány évtizedben az antropológusok és az evolúcióelmélet hívei felvetették, hogy a tűz felfedezése és a rajta elkészített étel vezetett az emberi agy drámai és (evolúciós szempontból) viszonylag gyors fejlődéséhez. Richard Wrangham antropológus szerint azok a fajok, amelyek csak nyers növényeket fogyasztanak és minimális mennyiségű nyers húst (mint a gorillák és a csimpánzok), olyan sok időt töltenek a kemény, rostos gyökerek, levelek és erdei gyümölcsök megrágásával és emésztésével, hogy nem képesek elegendő energiát termelni az agy növekedéséhez.

Egyes ételeket fogyaszthatunk nyersen is, például a halat, de a főtt étel is hasonlóan fontos

Egyes ételeket fogyaszthatunk nyersen is, például a halat, de a főtt étel is hasonlóan fontos A tűz és a főzés felfedezése lehetővé tette a könnyebb és gyorsabban emésztést, ezzel nagyobb mennyiségű fontos tápanyag felvételét. Ennek következtében nemcsak a fogak lettek kisebbek, hanem a bélrendszer is.

Wrangham kiszámította, hogy a modern emberekhez hasonló testméretű Homo erectusnak naponta mintegy 5,5 kilogramm nyers ételt kellett volna elfogyasztania a túléléshez és az agya működtetéséhez. Még ha Homo erectus nyers húst is evett volna, legalább 6 vagy több órát kellett volna azzal töltenie, hogy szétrágja az aktív vadon élő állatok kemény húsát, hogy elegendő energiát és tápanyagot nyerjen.

Wrangham szerint nyilvánvaló, hogy a jobban emészthető főtt étellel tettek szert az őseink elegendő energiára és tápanyagra, amellyel megnövelhették az agyukat, és fokozhatták az összetettségét. Ráadásul Dél-Afrikában a Wonderwerk barlang leletei szerint már 400-700 ezer évvel ezelőtt is használták az elődeink a tüzet. És ez már evolúciós léptékben is elég nagy időtávolság. De Wrangham elmélete ettől még csak egy elmélet.

Ha azonban figyelembe vesszük, hogy a főtt étel 30 százalékkal több energiát ad át a zab-, a búza- vagy burgonyakeményítő révén és akár 78 százalékkal több fehérjét nyerhet ki egy főtt tojásból a szervezet, mint a nyersből, akkor talán érthető az ősrégészek és antropológusok elmélete, s az is, hogy miért érdemes a nyers és főtt ételeket egyaránt megtartani az étrendünkben. Azaz a kiegyensúlyozottság és mértékletesség a "nyers vagy főtt" vitában is fontos vezérelv lehet.

Forrás: Health24

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra