Étkezési tippek hízókúrához

Az elhízás és a fogyókúra vezető témák a táplálkozástudomány területén, melyekhez az érintettek számtalan diétaváltozatból válogathatnak. Azonban van ennek egy ellenpólusa is, a soványak tábora, akik testsúlyuk növelésére keresik a megoldást.

A soványságot meg lehet állapítani hivatalosan elfogadott számítások alapján (pl. BMI érték kiszámításával), de szubjektív ítéletet is hozhatunk, ha ismerjük az illető testi adottságait, állapotát, életmódját, stb. A soványság önmagában nem egy kóros állapot, de figyelmet érdemel, ha miatta legyengülünk, figyelmünk, teherbírásunk lecsökken, esetleg kisebb-nagyobb egészségi elváltozások is jelentkeznek (pl. hormonháztartás felborulása, gyulladások, idegrendszeri tünetek, hiánytünetek, stb.).

A soványság okai

A soványságnak számtalan oka lehet. Ilyen például a családi hajlam, amikor a soványság alkati jellegzetesség, ami a legkevésbé veszélyes, de okozhat az illető számára esztétikai elégedetlenséget. Kialakulhat a túlzásba vitt fogyókúra miatt is. Ez elsősorban a serdülőket érinti és átcsaphat komoly étkezési zavarba. Legyen a fogyókúrázó bármilyen életkorú, hogy megelőzzük a komoly bajt, fontos figyelemmel követni és ésszerűen támogatni a célja elérésében. Okozhatja étvágytalanság is, azonban a szokatlanul megjelenő étvágycsökkenésnek mindig van valami testi, lelki vagy életmódbeli okozója, amit feltétlenül ki kell deríteni, mielőtt fellépnénk ellene. És kialakulhat betegségek, műtétek miatt is, amikor az egészségi állapot megromlása okozza a súlycsökkenést. A beteg meggyógyításával azonban elindulhat a szakszerű feltáplálás (roborálás).

Étkezési tippek hízókúrához
Étkezési tippek hízókúrához

Mit tehetünk a soványság ellen?

  • Az első legfontosabb a kiváltó ok(ok) megkeresése és lehetséges megszüntetése.
  • Fokozatos legyen a diétaváltás. Apránként növeljük az elfogyasztott adagokat.
  • Legyenek meg a rendszeres (napi hatszori) kis étkezések, az étkezési időpontok betartásával. Így elkerülhető az emésztőrendszer túlterhelése és kedvezőbb a tápanyagok felszívódása.
  • Az étvágyat fokozhatjuk pl. bizonyos fűszerek (pl. bazsalikom, majoránna, kömény) használatával, egyes gyógynövényekkel (pl. cickafarkfű, borsmenta), savas gyümölcsök fogyasztásával (grapefruit, kivi, citrom, narancs), de akár egy szép tálalással is.
  • Napi 2300-3300 kcal bevitelére törekedjünk. Az energiát a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok biztosítják. Ezeknek a mennyiségét kell úgy emelni, hogy jó minőségű forrásaikat fogyasztjuk. Ezáltal a szükséges vitamin- és ásványianyag-ellátottság is biztosított lesz.
  • Ajánlott fehérjeforrások a húsok, halak, máj, tojás, tejtermékek, hüvelyesek, tofu, olajos magvak, szejtán. Ezeknek nagy részét nemcsak főfogásként ehetjük, de ételeinkhez hozzákeverve "láthatatlanul" is dúsíthatjuk azok összetételét.

Kóros soványság tünetei és kezelése itt olvashat!

  • Jó minőségű szénhidrátokat juttatunk be gabonákkal (árpa, köles, tönkölybúza, hajdina, zab, rizs, rozs, stb. és az ezekből készült lisztek, pelyhek, darák, tészták, pékárúk), burgonyával, kukoricával, hüvelyesekkel, zöldségekkel, gyümölcsökkel. Fogyasszuk őket változatosan naponta többször. A fehércukor helyett válasszuk a nádcukrot, a mézet vagy a növényi szirupokat. A desszerteket házilag készítsük, és főétkezések után fogyasszuk, hogy ne vegye el étvágyunkat.
  • Főétkezések között, ha szükséges egy kis nassolás, annak is az egészségesebb képviselőit válasszuk, például kölesgolyó, buláta, natúr zöldség és gyümölcschipsek, puffasztott rizsszelet, natúr olajos magvak, sajt, joghurt, zöldség, gyümölcs, házi sütemények.
  • A zsírok közül a növényi olajok és a natúr olajos magvak ajánlottak. Az utóbbiakból készíthetünk pástétomot, pesztót, szószt vagy sós süteményt.
  • A friss gyümölcsök, zöldségek nélkülözhetetlenek egészségünk megóvásában, de magas rosttartalmuk telítettségérzést okozhat. Alkalmanként csökkenthetjük ezt a tulajdonságukat hámozással, turmixolással, reszeléssel vagy facsarással, de ne feledjük az emésztésjavító hatásukat sem.
  • Kerülendő az alkohol, kávé, energiaitalok és egyéb serkentők fogyasztása! Le a káros szenvedélyekkel!
  • Ha stresszesek a hétköznapok, időt kell szánni a rekreációra, testi és szellemi kikapcsolódásra is.

  • Fontos a rendszeres, de nem megerőltető testmozgás. A mozgással növelhető az étvágy, fokozható a kalóriaigény és a tápanyag hasznosulás is. Izmaink nagyobbak és feszesebbek lesznek.
  • Fontos, hogy a változtatásokat ne kényszerként éljük meg, hanem egy szükséges pozitív lépésként.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra