Az immunrendszer harcol a gyomorrák ellen

A kutatók azonosították az immunrendszer azon sejtjeit, melyek a gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori baktérium ellen lépnek fel. Mivel a gyomorfekély a gyomorrák fontos kockázati tényezője, a felfedezés új utat nyithat a daganat diagnózisának felállításában és kezelésében.

Gyomorrák

A Helicobacter pylori egyike a legelterjedtebb fertőzéseknek. A baktérium a gyomor krónikus gyulladását okozza, mely fekélyképződést, a későbbiekben gyomorrák kialakulását vonhatja maga után. A gyomorrák sokáig tünetszegény, ezért gyakran későn fedezik fel, amikor már elég rosszak a beteg kilátásai.

A Göteborgi Egyetem Mikrobiológiai és Immunológiai Tanszékének kutatói azt vizsgálták, a gyomorban hogyan lép fel az immunrendszer a Helicobacter pylori ellen. Ĺsa Lindgren és munkacsoportja a természetes ölősejteket viselkedését tanulmányozta (angolul: natural killer cells - NK-sejtek). Ezek a sejtek az immunrendszer elemei, amelyek felismerik és elpusztítják mind a vírussal, mind a baktériummal fertőzött sejteket, valamint a daganatsejteket.

Gyomorfekély

A munkacsoport megállapította, hogy az NK-sejtek a Helicobacter pylori elleni harc során aktivizálódnak: jelátviteli anyagokat (citokineket) termelnek, melyek segítségével védő hatást váltanak ki. Korábbi kutatások szerint amennyiben az NK-sejtek megtalálhatóak a daganatszövetben, jobbak a beteg kilátásai, hosszabb túlélés várható, ugyanis az NK-sejtek pusztítják a daganatsejteket.

Az NK-sejtek csökkent aktivitása növeli a daganat kialakulásának kockázatát, mely felfedezés Lindgren szerint a jövőben új módszerekhez vezethet a gyomorrák diagnosztikájában és kezelésében egyaránt.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra