Albérlők a bélrendszerben

A bélrendszer élettere számtalan apróbb-nagyobb élőlénynek. Nemcsak mikrobák, hanem rendszertanilag magasabb rendű paraziták, például férgek is gyakran találhatók itt, nem egyszer súlyos veszélyt okozva.

A bélrendszer lakói közül szabad szemmel is látható néhány parazitaféle, például az orsó-, a galand- és a cérnaférgek. Ezek többnyire ún. zoonózisok, vagyis az emberekre állatoktól, leggyakrabban kutyáktól, macskáktól terjed át a fertőzés. Bélparazitáktól a világ lakosságának jelentős hányada szenved. Például az orsóféreg fertőzés eléri a 30 százalékot, a horgas féreg fertőzés pedig a 25 százalékot.

Cérnagiliszta-fertőzés

Különösen gyermekkorban gyakori, minden ötödik gyermek hordozza a cérnagiliszta (enterobius vermicularis) fertőzést. Petékkel kerül be az emberi szervezetbe, a fertőzött gyermek végbelének környékéről kéz, ruha, ágynemű, játékok közvetítésével jut el a másik gyermek szájába, emésztőrendszerébe. A vastagbél alsó szakaszán kelnek ki ezek a peték, amelyek aztán néhány hét alatt megérnek, nagyon vékony, fehér, de szabad szemmel is látható cérnagilisztává fejlődnek. Szívesen raknak petét a végbélnyílás nedves redőiben. Legtöbbször semmilyen tünetet nem okoznak, de előfordul végbélviszketés, kislányoknál hüvelyi irritáció.

A bélférgesség fő oka az ember és kutya közti, nem megfelelő higiéniás viszony

A bélférgesség fő oka az ember és kutya közti, nem megfelelő higiéniás viszony

Kutya-orsóféreg

A Toxocara canis, a kutya-orsóféreg lárvája a mérsékelt éghajlati övben nagyon gyakori megbetegedések okozója. Leggyakrabban gyermekkorban fordul elő, mivel a tipegő, óvodás gyermekek gyakran kerülnek kapcsolatba petével fertőzött földdel, szennyezett gyümölcsökkel, zöldségekkel. Klinikailag változatos tünetek formájában jelentkezik a fertőzés. Nem könnyű a felismerése, mert ezek hétköznapi problémák: bőrkiütések, hasfájás, hányinger, hányás, étvágytalanság, levertség, fejfájás, figyelemzavar, a koncentráló-képesség hanyatlása, bőrkiütés, enyhe köhögés, láz is lehet. Mivel a lárvák a szervezetben vándorolnak, különféle szerveket képesek megbetegíteni, azokra jellemző klinikai tüneteket okozva. Leggyakoribbak a légúti tünetek, hörghurutok illetve idegrendszeri problémák.

A bélférgesség tünetei Elborzasztó gondolat, hogy a beleinkben féreg élhet, és hihetetlenül hangzik, hogy minden második ember életében megfertőződik cérnagilisztával. Márpedig a cérnagiliszta nem adja alább, egyedül az embert tekinti megfelelő lakóhelynek. Mit kell tudni erről az élősködőről? Az orsóféreg fertőzésében különösen veszélyeztetettek a gyermekek, a földön napozók és az olyan munkások, akik bőrükkel érintkeznek a fertőzött földdel. Asztmás jellegű tünetek is kialakulhatnak, ugyanis a vándorló lárvák gyakran okoznak légzési nehezítettséget. Epilepsziás rosszullétet provokálhatnak a lárvák, ha az agyban telepednek meg, és változatos pszichiátriai problémákat is kiválthatnak. A szembe vándorolva akár egyetlen lárva is súlyos szemtüneteket okozhat. Életet veszélyeztető betegségek okozója is lehet a bélféreg: például a lárva a vándorlása során a külső szívburkot, a mellhártyát is megfertőzheti, ahol fokozott folyadékképzést vált ki, és ez súlyos légzészavart vagy akár szívmegállást okozhat.

Igazán hatékony gyógyszerek nem állnak rendelkezésre a humán esetek gyógyítására. Itt tehát a legfontosabb a megelőzés: a háziállatokat kölyökkoruktól kezdve rendszeresen féregteleníteni kell, a homokozókat tisztán kell tartani, használaton kívül letakarni, nehogy kutya, macska odapiszkítson.

Az uborkamagképű galandféreg

A Dipylidiosis, vagyis az uborkamagképű galandféreg gazdaállatai a kutyák és a macskák, de a legfontosabb terjesztőik a köztigazdák: a végleges gazdákon élősködő kutya és macskabolhák, illetve azok lárvái. A dipylidium canium 20-45 cm hosszúra is megnövő, uborkamaghoz hasonló ízekből álló galandféreg. A féregről levált ízek a végbélnyíláson át kivándorolnak a kutya fenekére, és a talajra vagy a vacokra hullnak. Ezek számtalan petecsomót tartalmaznak, amelyeket a bolha lárvái fogyasztanak el, és bolha testében fejlődnek tovább.

A bolha szétrágásával és lenyelésével fertőződik újra a végleges gazda, a kutya, amelyből körülbelül három hét múlva kezdenek újra ürülni a féregízek. A kutyában nem okoz ez az élősdi megbetegedést, egyedüli jele a kutya viselkedésében van: a féregízek kiürülése viszketést okoz a végbélnyílás körül, ezért a kutya ilyenkor "szánkázik", az ülepén csúszva végez jellegzetes mozgást. Fel kell figyelni erre, mint a fertőzöttség jelére!

A védekezéshez hozzátartozik a kutyatartók személyes higiéniájának néhány egyszerű, de hatékony szabálya: a minden étkezés előtti kézmosás, a mosatlan zöldség-gyümölcs evésének tilalma, és hogy a gyerek ne puszilgassa az állatot és azt se hagyja, hogy megnyalja őt.

Háromtagú galandféreg

A kutya másik, veszélyesebb és nehezebben kiirtható galandférge az Echinococcus granulosus (háromtagú galandféreg). Naponta igen jelentős számban termel petét, amely a kutya székletével távozik a külvilágba. Ott, megfelelő körülményeket találva embrionálódik, majd az ember szájába kerülve hozza létre a fertőzést. Ebben az esetben is a legveszélyeztetettebb korosztály a hat éven aluli gyerekeké, akik közül többen esetleg meg is kóstolják a földet, homokot, ahová a kutyák éveken át ürítették a székletüket. Az emberben, mint köztes gazdában csak bizonyos fejlettségi állapotot ér el, azaz lárvává alakul, ami horogkoszorúval rendelkezik. Ez a szerv teszi lehetővé, hogy az élősködő könnyen elvándoroljon a bélfalon át a különböző szervekhez. Nincs olyan szerv, amit ne tudna megbetegíteni.

Leggyakoribb a máj és a tüdő érintettsége, ahol változó sebességgel növekedve hatalmas méreteket érhet el. Egy óriási, folyadékkal teli, vastag falú cisztát hoz létre, amelyben megsokszorozza önmagát. Sokáig tünetmentesek a betegek, sokszor meglepődve diagnosztizálják a betegséget. Elhelyezkedésüknek megfelelően okoznak tüneteket, például láz, rohamszerű köhögés, visszatérő köhögések, vérköpés és bármilyen légúti panasz formájában megjelenhetnek a tünetek. A hatékony gyógyszer ebben az esetben is nehezen hozzáférhető nálunk, egyedi import során juthatunk hozzá.

Gyógyításában újszerű beavatkozás: a ciszta bennékének elpusztítása, eltávolítása bizonyos anyagok felhasználásával egy csövön keresztül.

A férgesség elleni védekezéshez tartozik a ház körüli, rendszeres rágcsálóirtás és a kutya házának, vackának fertőtlenítése továbbá a bolhairtás is.

A háromtagú galandféreg a vágóállatok belsőségeinek elfogyasztásával is belekerülhet a kutyák emésztőrendszerébe, ezért például a házi sertésvágáskor a nyers májat ne adják a kutyáknak.

Mételyek, egyéb féregfertőzések

A métely szónak méreg jelentése is van a magyar nyelvben, de a súlyos következményekkel járó parazitákra is használják. A szakirodalom ismer bél- vér- tüdő- és halmételyt, amelyek inkább csak Távol-Keleten, Afrikában és Amerikában fordulnak elő. A májmétely azonban világszerte megtalálható, főleg a juhtenyésztő vidékeken. Ezek petéi táplálékkal, szájon keresztül kerülnek az emberi szervezetbe, ahol több belső szervet is megbetegíthetnek. A peték a székletben találhatók, azzal együtt ürülnek, terjednek másokra is tovább.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra