A refluxbetegség tünetei és azok kezelése

A refluxbetegség korunk egyik "népbetegsége", számos tényező hajlamosíthat a betegség kialakulására. Sok esetben vezethető vissza alkati adottságokra vagy az életmódra.

A betegség oka, hogy a nyelőcső és a gyomor határán elhelyezkedő záróizom elégtelen működése miatt nem képes megakadályozni a savas gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlását.

A reflux tünetei

A betegség legjellemzőbb tünete a gyomorégés , amely tulajdonképpen a nyelőcső alsó szakaszából kiinduló égő érzés vagy fájdalom: a szegycsont mögött jelentkezik és számos esetben kisugárzik a mellkas egyéb részei és a torok felé. Leggyakrabban étkezéseket követően, vagy fekvő testhelyzetben jelentkezik. Jellemző tünet lehet a torokban jelentkező kaparó érzés, a savanyú íz a szájban vagy a torokban, rekedtség, az émelygés, hányinger, puffadás , köhögés, gyakori büfögés, csuklás. A refluxbetegségnek nemcsak típusos tünetei lehetnek, hanem olyan egyéb tünetei is, amelyek a típusos tünetek nélkül jelentkezve félrevezethetik mind a beteget, mind a kezelőorvost. A nem erre a betegségre jellemző ún. atípusos tünetek miatt a betegek gyakran fordulnak pl. kardiológushoz, fül-orr-gégészhez vagy akár pszichiáterhez.

Mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
Mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

A diagnózis felállítása

Amennyiben a refluxbetegség nem kerül időben felismerésre és nem kezelik, sokszor súlyos, akár szövődményes formái is kialakulhatnak, ezért már az első tünetek megjelenésétől kezdve komolyan kell venni. A refluxbetegség kezelése életmódbeli, étrendi változtatásokból, gyógyszeres kezelésből valamint sebészeti beavatkozásból állhat.

A patikákban árult savkötők és receptre kapható gyógyszerek a legtöbbet használt megoldások a refluxbetegség kezelésében. Az eredményes kezeléshez azonban mindenképpen szükségesek az életmódbeli változtatások is. Részletekért kattintson !

A betegség diagnosztizálása orvosi feladat! A betegség kezelésére számos gyógyszercsoport áll rendelkezésre. Ezek egy része vény nélkül kapható, más részük csak orvosi receptre. Az, hogy melyik gyógyszer alkalmazása a legmegfelelőbb a beteg számára a tünetek illetve a betegség súlyosságától és előfordulásuk gyakoriságától függ. Vény nélkül kapható készítmények alkalmazása elfedheti a fennálló, súlyosabb betegségek tüneteit. Ezért, amennyiben a tünetei betegtájékoztatóban említett néhány nap után sem enyhülnek, illetve súlyosbodnak, keresse fel kezelőorvosát

A refluxbetegség kezelésére alkalmas az alábbi két gyógyszercsoport is:

  1. A refluxbetegség tüneti kezelésében segítenek a gyakran alkalmazott antacidumok (savközömbösítők), amelyek a gyomorsav semlegesítésével átmenetileg gyorsan és hatékonyan enyhítik a gyomorégést, azonban viszonylag rövid hatástartamuk miatt gyakran kell öket alkalmazni, ami a beteg számára kényelmetlen lehet. Túl sokat beszedve belőlük fokozhatják a gyomorsavtermelést, éppen ellenkező hatást előidézve, mint amiért alkalmazzák őket.
  2. Az antacidumoktól eltérően működő, de szintén a refluxbetegség tüneti kezelését jelentő algináttartalmú készítmények hatásmechanizmusa fizikai jellegű. A gyomorégés gyors, hatásos enyhítésére alkalmazhatóak. Az alginátok a gyomorsavval reakcióba lépve gél réteget képeznek, ami a gyomortartalom felszínén elhelyezkedve meggátolja annak nyelőcsőbe történő visszaáramlását. Abban az esetben, ha ezt nem tudja megakadályozni, akkor a nyelőcsőbe visszaáramolva védőréteget alakít ki a gyomortartalom és a nyelőcső nyálkahártya között, ezzel védve meg azt a gyomorsav, a pepszin ill. az epe káros hatásától.

Az alginátok hatásmechanizmusából következik, hogy alkalmazásuk nem jár számottevő mellékhatásokkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra