Nehezen győzik le félelmeiket a tinik

A Weill Cornell Orvosi Egyetem kutatói kimutatták, hogy a kamaszok veszélyre adott reakciói még akkor is fokozottak maradnak, amikor a fenyegetés már nincs is jelen.

A kutatók szerint amint egy kamasz gyerek agya reagál egy fenyegetésre, az érzelmi reakció elfojtásának képessége lecsökken. Ez magyarázhatja azt is, hogy a szorongás és a stresszel összefüggő zavarok ebben a fejlődési szakaszban tetőznek.

A internetes kiadásában megjelent kutatásban első ízben dekódolták a félelem elsajátítását és a "kioltásos tanulást" a szinapszisok szintjén egerekben, ami az emberi neuronhálózatot tükrözi. A kutatók humán- és egérkísérletek révén azt is kimutatták, hogy a szerzett félelmet a kamaszok egy része nehezen tudja kioltani. A kutatásból ezzel szemben az derül ki, hogy a felnőtteknek és a fiatalabb gyerekeknek nem okoz gondot annak megtanulása, mikor nincs már jelen a fenyegetés.

A tanulmány vezető szerzője, dr. Siobhan S. Pattwell úgy véli, az eredmények azért jelentősek, mert megmagyarázhatják, miért tetőznek a szorongásos zavarok a kamaszkorban vagy közvetlenül az előtt. Az eredmények arra utalnak, hogy ebben a fejlődési szakaszban megváltozik a prefrontális kéreg plaszticitása, ezért a kamaszok képtelenek leküzdeni a félelmüket. A mostani kísérletben első alkalommal mutatták ki a szinapszisok szintjén a félelem elsajátításának és a félelem kioltásának működését, és kiderült, hogy a fiatalabb és az idősebb egerekben mindkét terület jól működik, de a félelem kioltásában részt vevő neuronok a kamasz egerekben csökkent aktivitást mutatnak.

A kutatók szerint ha a kamaszok nehezebben tudják megtanulni, hogy valami, ami korábban megijesztette őket, már nem jelent veszélyt, akkor nyilvánvalónak tűnik, hogy a standard deszenzitizációs módszerek a félelem kezelésére esetükben nem válhatnak be.

A szakértők úgy vélik, még rengeteget kell kutatni a félelemre adott választ és ennek dekódolását a kamaszokban, többek között azt is, vajon a gének szerepet játszanak-e a megváltozott félelemtanulásra való hajlamban, de főleg azt, mit lehet tenni annak érdekében, hogy segíteni lehessen a kamaszokat a félelem leküzdésében. Ez azért nagyon lényeges, hogy meg lehessen akadályozni, hogy a kamaszkori félelem életre szóló szorongáshoz és depresszióhoz vezessen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra