Futópaddal kombinált számítógépasztal - így vigyázz az egészségedre!

Ma már sokan tudják, hogy milyen veszélyeket rejt magában az egész napos ücsörgés - legyen az a számítógép, vagy a tévé képernyője előtt. Az elmúlt években a kutatók összefüggésbe hozták a hátfájdalmakkal, az ismétlődő sérülésekkel, az elhízással, sőt, még a cukorbaj és a szívbetegségek megnövekedett kockázatával is.

Mit tegyen tehát egy aktakukac? Akinek nincs lehetősége pályát módosítani, az is tehet lépéseket az egészségesebb irodai élet érdekében. Például a szék kicserélhető tornalabdára, sőt akár futópad-asztalra is. Első lépésként azonban elegendő, ha óránként öt percet sétálgat. Katy Bowman, a venturai Rehabilitációs Intézet igazgatója, biomechanikai szakértő szerint a legjobb megoldás, ha különféle testhelyzeteket vesz fel az ember, ráadásul egyáltalán nem kell rá csillagászati összegeket költeni.

Mi olyan rossz az ülésben?

A tanulmányok szerint a több órán át tartó ülés mindenképp káros, függetlenül a kalóriabeviteltől és a fizikai aktivitástól. Talán azért, mert a mozdulatlan izmok lassan elveszítik a zsír- és cukorbontó képességüket, ami miatt magas koleszterinszint és a cukorbetegség kockázata alakulhat ki.

Munkahelyi nyaktornaMár az ötvenes években felfedezték, hogy például a buszsofőrök körében kétszer nagyobb az esélye a keringési betegségeknek, mint mondjuk a postásoknál. Nemrég pedig fény derült arra, hogy a hosszadalmas ülés összefügg a metabolikus szindrómának nevezett betegséggel. A rossz munkahelyi szokások miatt fájdalom is kialakulhat, és kiegyenesedhet a hátgerinc alsó részének egészséges görbülete.

Mozgásba lendülni

Ha valaki munka után mozog, az segít formában maradni, de ez nem hoz egyedül üdvözítő megoldást. "Aki 8-12 órát ül, aztán egy órát jógázik, az még sajnos keveset tesz az egészségéért" - mondta Bowman. A munkanap során több szünetet is kell tartani, kinyújtózni, sétálni, még ha csak 10 percre is. Dr. Julie Côté, a McGill Egyetem kineziológus és testnevelési professzora szerint a testtartás is fontos a stressz és a feszültség elkerülése érdekében.

Gerincpihentetés munka után Côté, aki a munkahellyel kapcsolatos vázizomzat-eltérésekkel foglalkozik, a Pilateshez és Alexander-módszerhez hasonló programokat ajánlja. Ezek a koordinációra és a különféle mozdulatsorokra összpontosítanak. Nagyon fontos a testtartás és a hajlékonyság megőrzése.

Ergonomikus átalakítás

El lehet menni fizioterápiára ment, hogy megerősödjenek az izmaink. Kérjünk állítható monitort, állítsuk be a székünket, és 20 percenként álljunk fel átmozgatni a magunkat.

Jöhet a legmodernebb technika?

Sétálgatás munka közben? Lehet kapni jó pénzért egy Walkstation nevű, alacsony sebességfokozatú, asztallappal egybeszerelt futópadot. Rengeteg blogíró is ad tanácsot az interneten a házi készítésű változathoz. Sőt, használóiknak hivatalos weblapjuk is van, ők az "Office Walker-ek" (irodai sétálgatók). Mikor az eszköz 2007-ben megjelent, sok cégnél kipróbálták, például a GlaxoSmithKline-nál, a Best Buy-nál és a Humanánál. "Kipróbáltuk őket, mindenki izgatottan fogadta." Azok a cégek azonban, melyek presztizs kérdésnek tekintik a dolgozók egészségéről való gondoskodást, nem díjazták ezt a megközelítést.

Az AstraZeneca dolgozói például labdán ülhetnek pihenésképpen. Arra is bátorítják őket, hogy az értekezleteket séta közben tartsák.

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra