Ezért vagyunk tovább betegek

Nemcsak a primer betegség határozza meg a felépülés gyorsaságát: a testi tünetekhez társuló pszichikai társbetegségek lassíthatják a folyamatot.

A gyógyulási folyamatot jelentősen befolyásolja a beteg lelkiállapota is. Egy német kutatásban azt vizsgálták, hogy a pszichikai tünetek és a keresőképtelenség hossza között abban az esetben is van-e összefüggés, ha a betegek pusztán fizikai panaszokkal - például hátfájással - keresik fel orvosukat. A kutatás eredményeiről az OTSZ Online írt összefoglalót.

Magyarországon a depresszió élettartam-előfordulása a felnőtt lakosság körében 15,1 százalék. Gyakori a megjelenés 15-19 és 45-50 éves korban. A betegségről részletesebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A munkanélküliséggel a szorongás is erősödik

A tanulmányban 14 németországi háziorvosi praxis 225 betegét vizsgálták, akit keresőképtelen állományba vettek. Munkaképességük időtartama a diagnózistól függően változott, és a legtöbb esetben légúti és mozgásszervi betegségek álltak a háttérben. Minden résztvevő kitöltött egy kérdőívet, amely a testi mellett a mentális egészségi állapotot is feltérképezte, illetve a betegek nemét, életkorát, családi állapotát és iskolai végzettségét is dokumentálta.

A pszichikai társbetegségek is lassíthatják a gyógyulás folyamatát
A pszichikai társbetegségek is lassíthatják a gyógyulás folyamatát

A kérdőívek kiértékelése azt mutatta, hogy az alacsonyabb iskolai végzettségűeknél (kevesebb, mint 10 iskolaév) a betegszabadság a primer diagnózistól függetlenül hosszabb keresőképtelenséggel járt. Ugyancsak összefüggés mutatkozott a munkaképtelenség időtartama és az emocionális kimerültség, deperszonalizáció, depresszió , szorongás és szomatizáció között. Abban az esetben, ha kizárták azokat, akiknél a keresőképtelenség pszichés és pszichiátriai diagnózison alapult, a keresőképtelenség időtartama korrelált az érzelmi kimerültséggel, a szomatizációval, valamint a depresszióval. A betegek neme és családi állapota ebben nem játszott szerepet. A pszichés megterhelés tekintetében elsősorban a szorongásos tünetek hozhatóak összefüggésbe a keresőképtelenség hosszával a tanulmány szerint.

A szerzők szerint a szorongás és érzelmi kimerültség munkaképességet befolyásoló hatását korábban alábecsülték. Ezért javasolják, hogy a továbbiakban a háziorvosi konzultáció során nagyobb hangsúlyt fektessenek a pszichikai társbetegségekre a megfelelő diagnózis és az optimális terápia biztosítása érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra