A szomorúság ezt teszi a testünkkel

Tudományosan bizonyított tény, hogy a klinikai depresszió fizikai tünetekkel és olyan betegségek kialakulásával is járhat, mint a szívbetegség, a cukorbetegség vagy a pánikbetegség. De mi van akkor, ha depressziósak "még" nem vagyunk, de szinte állandóan szomorúnak érezzük magunkat?

Mit tesz a testtel a szomorúság?

Egy, a Molecular Psychiatry nevű magazinban korábban megjelent tanulmány szerint a gyakori rosszkedv felboríthatja a stresszel kapcsolatos vegyi anyagok termelődését az agyban. Ezek a vegyi anyagok pedig növelhetik a gyulladáskeltő fehérjék szintjét, amelyek a szívbetegség, stroke és keringési rendellenességek kialakulásáért is felelhetnek.

A tudósok egyre többet és többet tudnak meg arról, hogy a stressznek milyen hatása van az egészségre. Ma már világos, hogy nem csak a mentális, hanem a fizikai egészségben is kár keletkezik akár az akut, akár a krónikus stressz hatására. 8 mód, ahogy a stressz kikészít minket!

Ha szomorúak vagyunk, az a fentiek miatt az immunrendszerünkre is negatív hatással van, és megnöveli az esélyét annak, hogy megbetegedjünk. Bár a szomorúság még nem minősül depressziónak, ugyanolyan negatív hatással van a testünkre, csak éppen rövidebb ideig. Ilyenkor jelentkezhet fejfájás, ízületi fájdalom, izomfájdalom is.

Minél tovább tart a rosszkedv, annál jobban megemelkedik a szervezetben a kortizol nevű stresszhormon szintje is
Minél tovább tart a rosszkedv, annál jobban megemelkedik a kortizol nevű stresszhormon szintje

Étkezési szokásaink is megváltozhatnak - ilyenkor sokkal jobban kívánjuk az édes illetve a fűszeres ízeket, és a nehezebb ételeket. Azok az emberek, akik sokat szomorkodnak, gyakrabban esznek kevésbé egészséges fogásokat, gyorséttermi menüket, ami egészségtelen mértékben növelheti a testsúlyukat, és az érrendszerükre és a keringésükre is negatív hatással van.

Mi a megoldás a szomorúságra?

Minél tovább tart a rosszkedv, annál jobban megemelkedik a szervezetben a kortizol nevű stresszhormon szintje is, ami negatívan befolyásolhatja a vércukorszintet, a vérnyomást, illetve az alvás minőségét.

A szomorúságra, illetve annak káros hatásaira az egyik legjobb ellenszer a rendszeres testmozgás, amely beindítja a szervezetben az endorfin termelődését. Nagyon fontos emellett az egészséges étkezés, illetve egy olyan alvási rutin kialakítása, amelytől sem hétköznapokon, sem hétvégén nem térünk el.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra