Rejtélyes, de a tej elűzi a depressziót

Sokan azért részesítik előnyben a csökkentett zsírtartalmú tejtermékeket, hogy mérsékeljék az elhízás kockázatát. Egy kutatás szerint azonban az alacsony zsírtartalmú tejtermékek a mentális egészség megőrzésében is fontos szerepet játszhatnak.

A depresszió tünetei személyről személyre változhatnak. Köztük lehet a folyamatos szomorúság, a reménytelenség érzése, a bűntudat vagy a tehetetlenség, az ingerlékenység, a fáradtság, az alvászavar és a halál vagy öngyilkosság körül forgó gondolatok. Több mint 1000 felnőtt férfi és nő vizsgálata alapján japán kutatók megállapították, hogy azoknál, akik nagyobb mennyiségű alacsony zsírtartalmú tejet és joghurtot fogyasztanak, kisebb valószínűséggel alakulnak ki depressziós tünetek, szemben azokkal, akik kisebb mennyiségben fogyasztanak ilyen tejtermékeket. Erről a szendai Tohoku Egyetem Dr. Ryoichi Nagatomi vezette kutatócsoportja számolt be a Journal Of Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology című folyóiratban.

tej depresszió
Alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása mellett kisebb a depresszió megjelenésének esélye

Nagatomi professzor és munkatársai megjegyezték, hogy már korábbi vizsgálatok is összefüggést mutattak ki a tejtermékek és a depresszió között, de hogy a hatás pozitív vagy negatív, nem volt egyértelmű. A kutatók ezért azt tűzték ki, hogy megvizsgálják, vajon bizonyos alacsony, illetve magas zsírtartalmú tejtermékek hogyan befolyásolják a depresszió tüneteinek kialakulását. Végül arra jutottak, hogy az alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása a depressziós tünetek alacsonyabb előfordulási kockázatával függ össze.

A résztvevők beszámoltak róla, hogy milyen gyakran fogyasztanak zsírszegény, illetve teljes zsírtartalmú tejet és joghurtot. A többi elfogyasztott tejtermékről (sajt, vaj stb.) nem jelentettek. Az önértékelésen alapuló vizsgálatok végül azt mutatták, hogy a férfiak 31,2 százaléka és a nők 31,7 százaléka mutatott depressziós tüneteket. Összehasonlították azokat, akik egyáltalán nem, illetve azokat, akik hetente 1-4 alkalommal fogyasztottak alacsony zsírtartalmú tejterméket. Kiderült, hogy utóbbiaknál sokkal kisebb a depressziós tünetek kialakulásának valószínűsége. Ezek az eredmények akkor sem változtak, ha kiszűrtek olyan tényezőket, mint az életkor, a nem, a teljes étrend, az életmód vagy az egészségi állapot.

A depresszió normális reakció lehet a veszteségekre, a kilátástalan élethelyzetekre vagy az önbecsülés sérülésére. A rosszkedv azonban idővel elmúlik, és helyreáll a lelki egyensúly, sőt boldog periódus is következhet. Akinél nem, az számolhat vele, hogy depressziós. Részletek!

A kutatók azonban egyelőre nem tudták megmagyarázni, hogy miért mutatkozik ez az összefüggés. Ahogy arra sem találtak bizonyítékot, hogy a teljes zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása depressziót okozna. Ugyanakkor feltételezik, hogy a teljes zsírtartalmú tejtermékekben megtalálható transzzsír-savakat - amelyeket korábbi kutatások a depresszióhoz kapcsoltak - egy tejben lévő aminosav, a triptofán semlegesíti. Azaz további kutatásokra van szükség, hogy kibogozzák ezt a rejtélyt.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra