Legyőzhető a repülésfóbia?

Anna tengerentúli nyaralásra indult, de folyvást azon aggódott, mi lesz, ha odafönn bepánikol, vagy ha a gép meghibásodik. A repülőút maga volt a pokol. Megfogadta, hogy soha többé nem ül gépre. Ez lenne a megoldás?

"A repüléstől való félelem egy specifikus, konkrét dologhoz köthető fóbia, mely pánikszerű tüneteket - ájulást, izzadást, émelygést, gyengeséget, szapora légzést - produkál" - mondja Jasku Henrietta klinikai szakpszichológus. "Sokaknál ezek a jelek már a váróteremben vagy az utazás előkészületeinél jelentkeznek" - teszi hozzá.

A repüléstől való félelem okai összetettek: ez egy klausztrofóbiás, biztonságérzet nélküli állapot, amit még tériszony is tetézhet. További, irreális szorongást idézhetnek elő az olyan negatív gondolatok, mint a motor leállásától való rettegés, a repülőgépszerencsétlenségekről szóló hírek, más utasok félelmének észlelése, vagy az utazás eleji felkészítés az esetleges vészhelyzetekre.

Védjük ki!

A fóbia kivédhető, ha egy olyan társsal utazunk, aki képes megnyugtatni bennünket, vagy ha tartunk magunknál figyelemelterelő tárgyakat. Fontos, hogy utazás előtt felkészítsük önmagunkat: képzeljük el az utat a váróterembe érkezéstől a leszállás pillanatáig! Ismételgessünk magunkban pozitív tartalmú mondatokat önmegerősítésként, mert ezek a kis mantrák segítenek távol tartani a negatív gondolatokat.

Ha ránk tör a pánik...

Amennyiben mégis fellép a rosszullét, lélegezzünk mélyen, igyunk vizet, és vegyünk fel kényelmes testtartást. Ha van rá lehetőség, üljünk át olyan helyre, ahonnan nem látjuk a gép külsejét, és esetleg más szorongó utasokat! A szakértők pedig segíthetnek önmegnyugtatásra alkalmas lazító technikákat elsajátítani. Létezik például olyan terápia, amely relaxált állapotban hozzászoktatja a rettegőt a repülés gondolatához."

A Nők Lapja Pszichét előfizetheti a Sanoma Magazincentrumában , illetve a legfrissebb számot megvásárolhatja az újságárusoknál!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra