Hogy ne a depresszióról szóljanak az ünnepek

Sokan lehangolttá, fáradékonnyá és falánkká válnak karácsony környékén, olyanok is, akik egyébként nem depressziósak. A jelenségnek a karácsonyi rohanáson kívül a fényhiány is oka lehet. Fontos, hogy ilyenkor különösen figyeljünk szeretteinkre.

Bár pontos statisztikák nincsenek arra, hogy a karácsonyi ünnepek alatt többen kísérelnek-e meg öngyilkosságot, mint az év többi időszakában, az adatok szerint azonban ekkor lényegesen többen hívják a lelki segélyvonalakat.

Egyes szakértők "karácsonyi zavarnak" , depressziós hullámvölgynek tekintik a december végét, hiszen a hideg, a sötét rontja az amúgy is depresszióban szenvedők állapotát. De karácsony környékén olyanoknál is kialakulhat lehangoltság, rosszkedv, aki egyébként nem depressziós. Van, aki szorong az ünnepektől, mások számára pedig éppen a rosszul sikerült karácsonyozás válthat ki lelki problémát.

A karácsony már másról szól?

A karácsonyi zavar kialakulását elősegítheti az is, hogy a karácsony igazi vallásos jelentősége sokak életében elhalványult. A család, szeretteink körében eltöltött boldog időtöltést a legtöbb háztartásban ilyenkor felváltja a rohanás az ajándékok után, a stressz. Azaz a vásárlás, a plázákban való sorban állás épp az ünnep lényegéről vonja el a figyelmet: a szeretetben, közösen eltöltött pillanatokról. Sokakban ez is frusztráltságot, elkeseredettséget vált ki.

A biológiai okok

A december végi időszak biológiailag is megterhelő a szervezetünk és lelkünk számára, a nem elégséges fény fiziológiai hatásai miatt. Az úgynevezett szezonális affektív zavar a depresszió egy olyan formája, ami az meletonin háztartás egyensúlybomlásával magyarázható.

Ez általában már szeptemberben kezdődik és decemberre és januárra mélyül el. A fényhiány eredetű hangulatzavarban szenvedők a téli hónapokban depressziósnak, kimerültnek érzik magukat, bezárkóznak, passzívvá válnak. Jellemző tünete még a nagy alvásigény és a megnövekedett étvágy (főleg az édességek iránt), ezzel párhuzamosan pedig a szexuális vágy csökkenése.

Így segíthetünk

A biológiai okok miatt javíthat az állapoton a fényterápia. Ám az igazi segítséget a család, barátok nyújthatják, mindenekelőtt egy mély beszélgetéssel. Fontos, hogy igyekezzünk ráhangolódni a másikkal és inkább meghallgatni őt, semmint jó tanácsokkal ellátni. Önmagában már az sokat segíthet, ha érzi, valaki odafigyel rá.

Az is segíthet, ha a depressziós személyt megpróbáljuk bevonni a közös programokba és bizonyos feladatokat adunk neki, amelytől hasznosnak érezheti magát. Fontos azonban, hogy ne erőltessünk semmit és legyünk türelmesek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra