Váltott műszak - alvászavar?

A váltott műszakban dolgozóknak gyakran akkor kell aludniuk, amikor a legtöbb ember ébren van, és akkor kell dolgozniuk, amikor a többiek alszanak. Ez sokszor vezet alvásproblémákhoz, ami kihathat a munkára és az életminőségre is.

Az emberi szervezet 24 órás alvás-ébrenlét ritmus szerint működik, amit egy cirkadián ritmus ("napi biológiai óra") működtet. A klasszikus ciklussal szemben azonban a váltott műszakban dolgozóknak teljesen más ritmusban kell kipihenniük magukat: az éjszakai műszakban keményen küzdeniük kell az elalvás ellen, nappal viszont a legnagyobb világosságban is kénytelenek aludni.

A nappali alvás azonban kevéssé pihentető, a váltott műszak miatti alvásproblémák pedig hatással vannak a munkahelyi és a családi kapcsolatokra, a szociális és szabadidős tevékenységekre, és rossz közérzettel járnak.

Az éjszakai műszakosok 10-20 százaléka munka közben elalszik, különösen a műszak második felében. A fáradt váltott műszakosoknál gyakoribbak a munkahelyi és közlekedési balesetek, különösen a munkába jövet és menet. Az alváshiány ingerlékenységgel, türelmetlenséggel, szorongással és depresszióval társul, a gondolkodás és a mozgás lelassul, a munkateljesítmény rosszabb lesz.

A váltott műszakosoknak sokkal több gyomorpanaszuk van (gyomorégés, emésztési nehézségek), menstruációjuk rendszertelen, gyakrabban betegek, többször szenvednek meghűlésben, küszködnek súlytöbblettel, szívproblémákkal és magas vérnyomással - nappal dolgozó társaikhoz képest.

Aludni nappal - de hogyan?

A több műszakban dolgozók különböző módszereket alkalmazhatnak annak érdekében, hogy el tudjanak aludni, és az alvásra fordítható időt valóban pihentető alvással tudják tölteni. Az elalváshoz mindig meg kell teremteni a megfelelő, nyugodt körülményeket, így fontos kirekeszteni a nappali fényt is. Már a műszak lejártakor hazafelé tartva ajánlott fényvédő napszemüveget viselni, mert ezzel is aktiválható a belső óra. Célszerű kidolgozni egy elalvási órarendet, és mindig aszerint rendezni az alvás-ébrenlét ciklust, még hétvégenként is. Nagyon fontos, hogy az alvás mindig elsőbbséget élvezzen az egyéb teendőkkel szemben!

Az alvást megkönnyítik az olyan élelmiszerek, amelyek triptofánt tartalmaznak. Ilyen aminosav van például a tejben, a tojásban, a húsban, a babban, a halban és a sajtban is. Gyógyszeres lehetőség is kínálkozik: elérhetők olyan elalvást elősegítő, ugyanakkor gyors kiürülésű altatószerek is, melyek jelentősen javítják az alvás minőségét, nemkívánatos következmények nélkül. Az altató pontos használatával kapcsolatban szakorvossal kell konzultálni, és a készítményt a megbeszéltek szerint alkalmazni.

Fontos, hogy a családtagok is tekintettel legyenek az éjszakai műszakból hazatérő emberre, fülhallgatóval hallgassanak zenét, nézzenek televíziót. Ne porszívózzanak, mosogassanak és hangoskodjanak körülöttük, a házimunkákat is halasszák az alvás utáni periódusra.

További terhet ró a váltott műszakban dolgozóra és családtagjaikra, hogy egyéb problémákkal is szembe kell nézniük a családi és a szociális kapcsolatok vonatkozásában. Alvásuk elveheti a nappal nagy részét, és akkor nincsenek otthon, amikor éppen a családi programok ideje lenne. Ezekről is tanácsos leülni beszélgetni az érintettekkel.

Előfordulhat azonban, hogy mégsem jut elegendő idő az alvásra, és a több műszakban dolgozó álmosságot érez. Ilyenkor már egy húszperces szunyókálás is segíthet, mert ennyi is javíthatja az éberséget, a teljesítményt és a hangulatot. Az este vagy éjszaka dolgozók számára különösen ajánlott egy kis frissítő szunyókálás munkába menetel előtt, sőt a műszak letelte után is érdemes "bólintani" egyet, különösen akkor, ha valaki autóval közlekedik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra