Karrierünket is hátráltatja a stressz

A feszültséggel teli életmódot folytató emberek hajlamosak arra, hogy a mindennapi rutin közepette szem elől tévesszék céljaikat, s ez jelentősen gátolhatja őket az előrejutásban. A kutatók rájöttek, mi lehet ennek az oka.

A kísérlet stresszhormon-tablettát szedő résztvevői nagyobb valószínűséggel végezték hosszú ideig ugyanazt a feladatot csokoládépuding ellenében, mint placebót kapó társaik - még akkor is, ha már jóllaktak édességgel. A hatástalan vagy egykomponensű készítménnyel kezelt, tehát kevésbé stresszes csoport ugyanakkor a munkafolyamatok megváltoztatásával és több energiabefektetéssel más, nagyobb jutalomra fókuszált.

MRI-vizsgálatok alapján a kortizol és az adrenalin hormonok együttesen csökkentették az agy céltudatossággal összefüggő részének aktivitását, ám nem érintették a szokás alapú cselekvéseket irányító régiókat. A Journal of Neuroscience című szakfolyóirat legfrissebb számában megjelent eredmények alapján tehát a stressz hatására szokásból, a hosszú távú célokra való tekintet nélkül cselekszünk, míg az alacsony feszültségszint lehetővé teszi a perspektívában gondolkodást.

A vizsgálatban 69 egészséges, normális testsúlyú egyetemi hallgató vett részt. A kutatók előre megkérdezték tőlük, hogy a csokoládépudingot vagy a narancslevet szeretik-e jobban, és preferencia szerint azt használták később jutalomként. Az érintetteket négy csoportra osztották: voltak, akik hidrokortizolt kaptak, mások adrenalinszint-növelő szert, a harmadik csoport tagjai mindkettőt, míg a negyedikben lévők placebót. A hormonok hatásának ellenőrzésére minden résztvevőnek számítógépes feladatokat kellett megoldania, mely bizonyos szimbólumok kiválasztását jelentette a többiek közül. Amennyiben sikerrel jártak, annyit ehettek a korábban megnevezett jutalomból, amennyit csak akartak.

"A fogyasztás korlátlansága szándékosan csökkentette a jutalom értékét, hiszen ha egyszer már jóllaktak, másodjára mérsékelt lelkesedéssel látnak neki a feladatnak" - magyarázta Lars Schwabe, a német Ruhr Egyetem kognitív pszichológus professzora.

Ezt követően a résztvevők újabb feladatot kaptak, ám választhattak, hogy új és nehezebb feladatért cserébe másik, értékesebb jutalmat szeretnének, vagy pedig a megszokott kihívást a megszokott ajándék ellenében. A placebóval és az egy-egy hormonnal kezelt csoportok tagjai nyitottak voltak az új lehetőségre, míg a mindkét stresszhormont kapó egyének megelégedtek a korábbival. Az eredmények segítenek megérteni, hogy az emberek miért ragaszkodnak egészségromboló szokásokhoz stressz nyomása alatt, és leszokási kísérletek után milyen okból esnek vissza újra és újra. "A feszültség a függőség első számú rizikófaktora" - írták a német szakértők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra