Pénz és lakhely: ettől függ, meddig élünk

Érdekes, noha nem különösebben meglepő felfedezést tettek amerikai kutatók: az élettartam függ a vagyoni helyzettől és attól is, hogy ki hol lakik.

A 2001-2014 között végzett kutatás szerint a vagyonosabb emberek átlagosan hosszabb élettartamra számíthatnak, de csak ha megfelelő helyen élnek. Az, hogy a gazdagabb emberek jobb eséllyel vágnak neki a hosszú életnek , tulajdonképpen nem is igényelt különösebb kutatást, de az már sokkal komplexebb kérdés volt, hogy a különböző szocioetnikai csoportok közötti szakadékok miért olyan változékonyak és, miért számít, hogy hol élünk.

Kérdés továbbá az is, hogy az egyenlőtlenség, a társadalmi osztályhelyzettel összefüggő stressz szint, és a gyógyszerekhez való hozzáférés mekkora szerepet játszik a dologban, illetve létezik-e a vagyonnak olyan mértéke, ami alatt már nem jelent különbséget a várható élettartam szempontjából a bankszámlán található pénz mennyisége.

Nem meglepő, de a várható élettartamot befolyásolja a vagyoni helyzet

A Stanford Egyetem kutatói az általuk vizsgált adatok alapján képesek voltak felállítani egy várható élettartamot a 40 felettieknek, figyelembe véve a keresetüket, a nemüket és a földrajzi helyzetüket.

Vajon tényleg kapnánk még 17 életévet, ha elhagynánk a dohányzást, a vörös húsokat, a cukrot és a tunyulást? Mit tudnak a japánok és mit a 100 év felettiek? Részletek! A vizsgált alanyok átlagosan 53 évesek voltak és éves szinten 61 175 dollárt, azaz kicsivel több, mint 17 millió forintot kerestek. Az 1999-2014 közötti időszakban a halandóság a férfiak esetében 596/100 ezer, míg a nőknél 375/100 ezer fő volt.

Kiderült, hogy a magasabb keresetűek esetében a várható élettartam megnőtt, a legszegényebb 1 százalék és a leggazdagabb 1 százalék között a különbség 14,6 év volt férfiak és 10,1 a nők esetében. De ez a szám folyamatosan változott. A gazdagok esetében 2001-2014 között több mint két évvel, míg a szegényeknél kevesebb, mint fél évvel nőtt, dacára annak, hogy az orvostudomány jelentős fejlődésen esett át.

Jelentős volt a különbség a földrajzi elhelyezkedés között is, egyes területek akár 4,5 plusz évet jelenthettek a várható élettartam szempontjából, és ezek is változékonynak bizonyultak, volt olyan régió, ahol a vizsgált periódusban 4 évvel nőtt, míg máshol akár 2 évvel csökkent ez a szám.

Összességében tehát a következő feladat kidolgozni egy olyan módszert, amivel pontosan mérhetőek ezek a változások, hogy a kormányok és a helyi vezetők megfelelő lépéseket tehessenek a lakosság várható élettartamának növelésére.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra