Hatékony a struccpolitika?

Az emberek természetüknél fogva motiváltak arra, hogy mellőzzenek bizonyos információkat "a negatív érzések elkerülésének érdekében" - derül ki egy friss kutatásból. A pszichológusok úgy vélik, hogy a probléma társadalmi kórtünet.

Megvan a válasz arra, hogy miért vagyunk hajlamosak nem létezőként kezelni a mínuszba csúszott egyenlegről értesítő bankszámlakivonatot. Azért dugjuk homokba a fejünket, mert bűntudatot érzünk, amikor szembesülünk a valósággal - mondják a pszichológusok. A szakértők szerint a "struccprobléma" - tehát az olyan információk elkerülése, melyek akár segíthetnek is nekünk - a negatív érzések elkerülésére irányuló magatartás.

Annak ellenére, hogy bizonyított tény: a visszajelzés olykor kifejezetten hasznos - például a mérlegre állás fogyási szándék esetén -, máskor az egyének direkt elkerülik a hasonló információkat. A kutatók úgy vélik, hogy az emberek azért hagyják figyelmen kívül a környezetükben zajló eseményeket, hogy elkerüljék a negatív érzéseket, amelyek a valósággal járnak; köztük gyakran éppen a bűntudatot .

Társadalmi kórtünet a struccpolitika

"Bizonyára sokan akadnak majd közöttünk, akik a karácsonyi időszakban szándékosan nem néznek rá a bankszámlájuk egyenlegére, vagy éppen mit sem törődnek az elfogyasztott ételek kalóriatartalmával annak ellenére, hogy mindannyian szeretnénk kézben tartani a pénzügyeinket és a súlyunkat. Eredményeink alapján a struccpolitika tényleg létezik, hiszen csaknem szó szerint homokba dugjuk a fejünket" - fejtegette a kutatást vezető Thomas Webb, a Sheffieldi Egyetem szakértője.

"A struccprobléma akkor áll fenn, amikor az ember nem akarja tudni, mi folyik körülötte, illetve ő maga hogyan teljesít. A visszajelzés elkerülése lehetővé teszi a negatív érzések megúszását. Például a pénzköltésünk, illetve a partnerünk véleménye a szociális készségeinkről talán jobb, ha bizonyos helyzetekben véka alatt marad. Ezt hívjuk motivált hanyagságnak" - mondta a kutató a című szakfolyóiratban megjelent tanulmány kapcsán.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra