Mennyire veszélyesek a nyugtatók?

Az altatók és nyugtatók jelentős fejlődésen mentek keresztül az elmúlt évszázadban, és bár szedésük a legtöbb ember számára már nem jár komolyabb mellékhatással, a legális gyógyszerekkel való visszaélés még mindig komoly gondot jelent. Mennyire lehetnek veszélyesek a mai készítmények?

Nyugtatókat, altatókat már a huszadik század eleje óta írnak fel szorongástól és különböző görcsök miatt szenvedő betegeknek. Felhasználásukat kezdetben jelentősen korlátozták a viszonylag rövid szedési idő mellett is jelentkező mellékhatások és erős függőség. Az orvostudomány robbanásszerű fejlődésével ezek a gyógyszerek is egyre kiforrottabbakká váltak. A legújabb készítmények már jóval biztonságosabbak az elődeiknél, s a legtöbb ember számára nem jelentenek veszélyt. Fontos azonban ezek szedését is komolyan venni, mert e gyógyszerekkel könnyen vissza lehet élni, amiben pedig komoly kockázatok vannak.

Bár nyugtató hatású készítményeket már jóval korábban is alkalmaztak, az első hivatalos altatót 1903-ban kezdték el forgalmazni Veronál néven. Ez nyitotta meg az úgynevezett barbiturátok sorát a gyógyszerek között, amelyek jól ellátták alapfunkciójukat, de számos nem várt mellékhatást is eredményeztek, többek között súlyos gyógyszerfüggőséget idéztek elő már rövidebb távon is. Néhány évtized múlva fel is váltották őket a benzodiazepinek, amelyek mellékhatásai már jóval enyhébbnek bizonyultak. Barbiturátokat ma már csak kórházakban, műtét előtti altatáskor használnak.

Mennyire lehetnek veszélyesek a nyugtatók?

Mennyire lehetnek veszélyesek a nyugtatók? A benzodiazepinek a hatvanas évektől kerültek forgalomba, és viszonylag rövid idő alatt nagy népszerűségre tettek szert. A hetvenes évektől már világszerte a leggyakrabban felírt készítmények között tartják számon a nyugtatókat , de sajnos napjainkra a legális drogozás egyik szinonimája lett a velük való visszaélés. Ugyan a benzodiazepinek rövid távú alkalmazása a legtöbb ember számára nem jár egészségkárosodással, tartós szedése során számos mellékhatás kialakulhat. Hosszú távon alvásproblémák, depresszió, szorongás és pánikbetegség kialakulásában is szerepet játszhatnak.

Mire a növény a valerián nevet megkapta, a korai európai herbalisták már valóságos csodaszerként tartották számon, és mindent gyógyítónak nevezték. Részletek! A fejlett országokban a harminc éven aluliak kórházi kezelésének egyik vezető oka a gyógyszermérgezés . Ennek leggyakoribb kiváltó oka a nyugtatókkal együtt fogyasztott alkohol. A gyógyszerekkel való visszaélés azonban nem csak ezt a korosztályt érinti. "Életkortól és egészségi állapottól is függ, hogy mekkora dózis minősül egy embernél halálosnak ezekből a gyógyszerekből. A benzodiazepineknek létezik antagonistájuk, amelyek ellenszerként szolgálnak túladagolás esetére, viszont sajnos a bevett mennyiség növekedésével ezek hatása egyenes arányban csökken" - mondta el Nagy Boglárka gyógyszerész. Ebből egy kis ampulla is több tízezer forintba kerül, ráadásul egy túladagolt ember esetében ennek sokszorosa szükséges a veszély elhárításához, ami nem mindig áll rendelkezésre. Ha későn kap szakszerű segítséget, sok esetben már a gyomormosás sem segíthet rajta - hangsúlyozta a gyógyszerész.

Az altatók legújabb csoportját, az úgynevezett Z-szerek alkotják. A csoport az elnevezését a beletartozó hatóanyagok kezdőbetűiről kapta. Ezek esetében a rászokás esélye már alacsonyabb, gyors elalvást tesznek lehetővé, illetve nincsen nappali álmosító hatásuk sem, mivel a szervezetben viszonylag gyorsan felszívódnak. A többivel ellentétben a zolpidem esetében halálos dózis sem fenyeget, nagy mennyiségben ugyanis hánytatja a beteget - közölte a gyógyszerész. Ez persze nem jelenti, hogy veszélytelen lenne, az öklendezés során ugyanis a légutak elzáródhatnak, a beteg pedig megfulladhat.

Az altatók szedése elsősorban tüneti kezelés, használatuk előtt érdemes megvizsgálni az életmódunkat is. Tanácsos időponthoz kötni reggeli kelésünket és esti lefekvésünket, kerülni a nehéz ételek és serkentők fogyasztását a kései órákban. Lehet ugyanis, hogy kis változtatással szükségtelenné tehetjük a gyógyszerszedést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra