A depresszió lesz a legelterjedtebb egészségügyi probléma?

A fejlett országokban az utóbbi évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a depresszióval diagnosztizáltak száma. A betegség kezelése egy hosszas folyamat, amely az érintettek családjától is rengeteg türelmet és odafigyelést igényel.

A depresszió fogalmát nagyon sokan rosszul használják, és úgy gondolják, a lelki eredetű betegségek nem többek pusztán múló lehangoltságnál vagy szeszélyes hangulatingadozásnál, esetleg jellembeli gyengeségnél. Ezzel pedig nemcsak a depressziós személyt bélyegzik meg - és így súlyosbítják a problémáját is -, de bagatellizálnak egy olyan betegséget, amely a fejlett országokban az egyik legkomolyabb egészségügyi problémává nőtte ki magát. Világszerte 300 millió embert érint valamilyen mértékben a depresszió, csak Európában 40 millió lakosnál diagnosztizálták a betegség súlyos, úgynevezett major (MDD) formáját. Megfelelő kezelés hiányában ráadásul nem csupán az érintetteket, de azok családját is súlyosan megterhelik a betegséggel járó panaszok.

Mi a depresszió? Az unipoláris depressziót a hangulati és az érzelmi élet zavara, a gondolkodás meglassulása és az aktivitás csökkenése jellemzi. Olyan állapot, amelyben az élet sivárnak, terhei nyomasztónak tűnnek. A hangulati élet zavarait testi tünetek is kísérik - ezekről, illetve a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A magyar statisztikák a legrosszabbak Európában

Az Eurostat néhány éve végzett kutatása szerint az Európai Unió felnőtt lakosságának 6,8 százaléka szenved a depresszió tüneteitől. Nőknél még nagyobb, 7,9 százalék ez az arány, nehéz azonban pontos számokat mondani erről a sok esetben lappangó betegségről. A statisztikákat torzíthatja, hogy a "macsókultusznak" megfelelni vágyó férfiak jóval kisebb arányban fordulnak orvoshoz a különböző testi-lelki panaszaikkal, ezért köreikben valószínűleg még ennél is jóval nagyobb az érintettek aránya. Összességében azonban mindkét nemnél rengeteg a diagnosztizálatlan eset.

A vizsgált EU-tagországok közül az Eurostat adatai szerint Magyarországon okozza a legtöbb gondot a depresszió, a felnőtt lakosság 10,5 százaléka szenved a tüneteitől. Egy kicsivel alacsonyabb csupán ez az arány Portugáliában (10,4 százalék), a harmadik helyen pedig meglepő módon a jóléti modellben éllovas Svédország áll 9 százalékkal. A listán legjobban a csehek és a szlovákok teljesítették, az előbbi lakosságának csupán 3,2, míg az utóbbinak 3,5 százaléka szenved a depresszió valamelyik tünetétől.

A depresszió Magyarországon is óriási gondot okoz. Fotó: Getty Images
A depresszió Magyarországon is óriási gondot okoz. Fotó: Getty Images

Sajnos nem felnőttkorban találkozhatunk először a betegséggel, a depresszió ugyanis már a gyerekeknél megjelenhet, és gyakran találkozni vele a tinédzsereknél és a fiatal felnőtteknél is. A 18 év alattiak körében a serdülőkor a legkritikusabb ebből a szempontból, ilyenkor ugyanis a fiatalok nemcsak testileg és lelkileg mennek át komoly változásokon, de a felnőttkorba belépve a felelősségeik és feladataik is nyomasztó teherként ereszkedhetnek a vállaikra. A tinédzser ráadásul sok esetben a szerettei elől is elzárkózik és nem osztja meg velük a problémáit, a szülőknek és testvéreknek így különösen fontos odafigyelni az apró, intő jelekre. A depresszió tehát nemcsak az abban szenvedő személyre, de közvetve annak egész családjára hatással van. Viszont a szerető családi közeg a gyógyulásban is jelentős szerepet játszhat.

A család szerepe kulcsfontosságú a gyógyulásban

A betegség nem jelentkezik állandóan ugyanolyan intenzitással, időnkénti fellángolások, más néven epizódok követhetik egymást. Ezek az epizódok a legtöbb betegnél néhány hónapig tartanak, az esetek 20 százalékában azonban a két évet is meghaladhatja. Kezelés nélkül a depressziós személy állapota hasonlóan változó intenzitással, de folyamatosan romlik, a folyamat végén az önellátásra is képtelenné válik és fennállhat az öngyilkosság kockázata is.

Más súlyos betegséghez hasonlóan a depresszió gyógyulási esélyein is sokat javíthat az, ha időben orvoshoz fordulnak a panaszokkal. Mivel a beteg sok esetben nem is tud az érintettségéről - vagy egyszerűen fél a stigmatizációtól -, sok esetben egy hozzátartozó kér időpontot egy szakemberhez. A hozzátartozók, család támogatása a tünetek súlyosbodása esetén legalább olyan fontos, mint a gyógyszeres kezelés. A legnehezebb időszakban fontos, hogy az érintett ne maradjon magára, megfelelő támogatás mellett az epizódok is lerövidíthetőek.

A mentális egészségügyi ellátás világszerte súlyosan alulfinanszírozott, a Lancet című orvosi szaklap kutatása szerint ráadásul a probléma a következő évtizedekben tovább súlyosbodik majd. A tanulmányt publikáló szakemberek szerint a fizikai egészség kezeléséhez képest jóval elhanyagoltabb a mentális egészség fejlesztése. Emiatt a munkahelyi hiányzások egyik fő oka a depresszió lesz. Ezzel megerősítették az Egészségügyi Világszervezet jóslatát is, amely szerint 2030-ra a major depresszió világszerte a legnagyobb betegségteherré válik, meghaladva az olyan gyakori betegségek társadalmi terhét is, mint például a diabétesz vagy a magas vérnyomás.

A cikk megjelenését támogatta a Janssen-Cilag Kft.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra