Szülés után: miért nehéz az első fél év?

A babák születése utáni néhány hónap kétségtelenül a legszebb, de egyben az egyik legnehezebb időszak is, amely még a rutinos anyáknak is kihívást jelent. Azoknak pedig, akik az első gyermeküket gondozzák szerető féltéssel, még az új helyzetből adódó folyamatos bizonytalansággal is meg kell küzdeniük.

Mindent jól csinálok?

A kezdő szülők ritkán magabiztosak. Sokat kell tanulniuk arról, hogyan öltöztessék fel megfelelően babájukat, hogyan pelenkázzák, fürdessék, altassák, etessék, nyugtassák meg sírás közben. Attól tartanak, hogy nem ismerik fel időben, ha baj van, ráadásul az első időszakban még nehéz különbséget tenni a babák különböző sírásai között is, amelyek a későbbiekben adhatnak némi támpontot. A frissen párból családdá avanzsált helyzetű szülők helyzetét sokszor a környezetükből kapott - kért vagy kéretlen - tanácsok sem könnyítik meg, hiszen ezek gyakran kifejezetten ellentmondanak egymásnak, ami csak még tovább növelheti bennük a bizonytalanságérzetet . El kell telnie jó néhány hónapnak, hogy szerezzenek némi rutint, kialakítsák saját módszereiket, nevelési elveiket, és elinduljanak a szülővé válás rögös útjain.

szülés után

Alváshiány

Mindenki tapasztalta már, hogy ha nem alszik eleget, sokkal nehezebben megy minden: a hétköznapi tevékenységek, a koncentráció és a problémafelismerés is. Kevesebb a türelmünk, ingerültebbek vagyunk és hajlamosabbak felnagyítani a kisebb problémákat is. Akárhogy szépítjük azonban: az alváshiány gyakorlatilag elkerülhetetlen része a gyermekvállalás kezdeti szakaszának. Jó esetben ez az időszak csak néhány hónapig tart, de az sem ritka, hogy jóval tovább kitolódik. Ennek egyik oka lehet, ha gyermekünk gyakran küzd hasfájással.

Ha azt vesszük észre, hogy az éjszakai virrasztások egyre inkább elhúzódnak, kisbabánk alvás helyett keservesen sír, és csak nehezen vagy egyáltalán nem tudjuk megnyugtatni, akkor nagy valószínűséggel kólikával küzd.

Ha lecsap a kólika

Az akár alig néhány hetes csecsemőkre jellemző kólikás, azaz hasfájásos rohamok rendszerint az esti órákban jelentkeznek. Ilyenkor a baba nyugtalanul fészkelődik, ingerlékennyé válik, vigasztalhatatlanul sír, miközben felhúzza a lábait, hasa pedig érezhetően megkeményedik. Tartsuk szem előtt, hogy a csecsemőkori hasfájás átmeneti panasz, ám amíg fennáll, igyekezzünk enyhíteni. A babamasszázs, a meleg borogatás, a szélhajtó és nyugtató teák, valamint a feszítő fájdalmat okozó puffadás ellen vény nélkül kapható készítmények hatékonyan segíthetnek abban, hogy ezt az időszakot mindenki számára könnyebbé tegyék.

Fontos a helyes étkezés

A babák hasfájásának több oka lehet: az egyik ilyen az édesanyák táplálkozása. Bár van, aki szoptatási időszak alatt gond nélkül ehet puffasztó ételeket, mert anyatejen cseperedő kisbabáját egyáltalán nem viseli meg, más csecsemőknél ugyanez már erős tüneteket okozhat. Az érzékenyebb emésztőrendszerű babáknak akár már az édeskömény- és ánizstartalmú tejszaporító teáktól is fájhat a hasuk.

Figyeljünk rá, hogy csecsemőnk ne egyen túl sűrűn. Ha rendszeresen 1-2 óránként kap enni, gyomra nem tud kiürülni, a folyamatos ráetetés pedig fájdalmas tüneteket okozhat. Akárcsak ha nem helyes technikával helyezkedik el az anyja mellén, és az anyatej mellett sok levegőt is nyel. Cumisüvegből táplált csecsemők esetében fontos a megfelelő tápszer kiválasztása, amit beszéljünk meg minden esetben a gyerekorvossal, aki elképzelhető, hogy a hipoallergén változatot fog javasolni hasfájós gyermekünk számára. Fontos, hogy a tápszert ne falja be túl gyorsan a baba, illetve az is, hogy válasszunk megfelelő cumisüveget.

Akár anyatejet, akár tápszert kap kisbabánk, ha hasfájással küzd, a szimetikontartalmú készítményeket már újszülött korától kezdve megkaphatja étkezés közben. Ezek úgy hatnak, hogy a belekben lévő, habszerű kis buborékokat naggyá alakítják, így megkönnyítik a fájdalmas tüneteket okozó szelek távozását. Mivel a szimetikon nem szívódik fel a szervezetben, más gyógyszerekkel együtt is biztonságosan alkalmazható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra