A gyereken csattan a szülők konfliktusa

Bizonytalanok, szorongók, depressziósak lesznek felnőttként azok, akik gyerekkorukban végignézték szüleik veszekedéseit. Ha a szülők erőszakmentesen kezelik a konfliktusokat, egészségesebben fejlődik a gyermek is.

Friss kutatások szerint, a szülők állandó veszekedése, az ajtócsapkodások vagy éppen a fagyos légkör rendkívül károsan hathatnak a gyerekek lelkiállapotára. A Child Development című lapban megjelent tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy azok az óvodások, akiknek a szülei rendszeresen és erőszakos módon veszekednek egymással, idősebb korukra lelkileg bizonytalanabbak lesznek, akiknek körében gyakrabban jelentkezik a depresszió , a szorongás és a magatartásbeli gondok.

Ugyanakkor azokban a családokban, ahol szintén előfordulnak konfliktusok, ám azt a szülők intelligens módon, erőszakmentesen oldják meg, a gyerekek nem szenvednek semmilyen károsodást. A gyerekek lelki biztonságához tehát nem szükséges teljesen konfliktusmentes légkör, sokkal fontosabb, hogy a felmerülő gondokat megfelelő módon kezeljék a szülők.

A tanulmányt jegyző E. Mark Cummings, a South Bend-i Notre Dame Egyetem pszichológia professzora 235 középosztálybeli családot tanulmányozott az Egyesült Államok közép-nyugati és észak-keleti részéről. Az óvodáskorú gyerekek szüleit megkérdezték arról, milyen gyakoriak körükben a házastársi konfliktusok , és egy adott témáról vitatkozniuk is kellett egymással, hogy kiderüljön, mennyire kritikusak párjukkal szemben.

A gyerekeket hét évvel később, hetedikes korukban ismét megfigyelték. Az eltelt időszakban 36 pár ment szét vagy vált el, és két családban az édesapa meghalt. A vizsgálati eredményekből kiderült, hogy azok a gyerekek, akiknek óvodáskorában nagyon sokat veszekedtek a szülei, érzelmileg kevésbé érezték magukat biztonságban, többször voltak magatartásbeli gondjaik, gyakrabban szorongtak vagy estek depresszióba.

Cummings kifejtette, hogy a konfliktusok természetes velejárói a mindennapi életnek, ám nem mindegy, hogyan oldjuk meg azokat. A szülőknek tudatában kell lenniük, hogy veszekedéseiket a gyerekek is hallják és látják, akik a szülők viszonyát gyakran saját magukra is kivetítik. A gyerekek érzelmi biztonságához tehát olyan szülői háttér szükséges, ahol a felmerülő nézeteltéréseket intelligens módon, erőszakmentesen oldják meg a szülők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra