Az alváshiány egyik kevésbé ismert következménye: a paranoia

Már néhány alvás nélkül töltött éjszaka súlyos mentális problémákhoz vezethet, de a tartósan kevés alvás hosszabb távon akár depresszió vagy paranoia kialakulását is elősegítheti. A tünetekre oda kell figyelnünk, és még időben szakértőhöz, orvoshoz kell fordulnunk.

Komoly egészségügyi problémákat okozhat már egyetlen alvás nélkül eltöltött éjszaka is, de a tartós alváshiány hosszabb távon - többek között - szív- és érrendszeri betegségekhez és szellemi teljesítményünk csökkenéséhez vezethet.

Nemcsak a testünk, de a lelkünk sem bírja sokáig a kialvatlanságot. Korábban írtunk már arról, hogy ha kimarad az alvással átlagosan eltöltött hat-nyolc óra, az olyan hatással van a látásunkra és a mozgásunkra, mintha súlyosan ittas állapotban lennénk. Két ilyen éjszaka után fizikailag is elerőtlenedünk, miután a szervezetünk oxigénfelvevő képessége csökken. Három éjjel alvás nélkül töltött éjjel már nagyon súlyos következményekkel járhat, idegrendszerünket, koncentrálóképességünket is negatívan befolyásolja. Négy-öt alvás nélküli éjszaka után agyfunkcióink rohamosan romlásnak indulnak, hallucinációk és a paranoia tünetei léphetnek fel.

paranoia, alvászavar
Már néhány alvás nélkül töltött éjszaka súlyos mentális problémákhoz vezethet.

A téveszme nem valós

A paranoid zavar során egy látszólag átgondolt, rendszerezett téveszmét dolgoz ki a mentális problémával küszködő személy. A paranoiás gondolkodásban így egyfajta belső logika érvényesül, csak éppen a téveszme nem valós, hiába is hisz azok igazságtartalmában, valóságosságában az adott személy.

Az altatók gyors és kényelmes megoldást jelentenek álmatlanság ellen, azonban sok a mellékhatásuk, és függőséget okozhatnak. Szerencsére sok esetben nincs is rájuk szükség. Alvászavar kezelése gyógyszerek nélkül.

Természetesen - és szerencsére - egymás után, folyamatosan sok éjszakát nem szoktunk ébren tölteni, így nem a hirtelen és átmenet nélkül fellépő paranoia fenyegeti az átlagembert. Ám a tartós kialvatlanságnak, annak, hogy rendszeresen nem alszunk 6-8 órát, ami minimálisan szükséges a szervezetünk regenerálódásához, hasonló következményei lehetnek, mint intenzív alváshiány esetén. A megfelelő mennyiségű pihenés elmaradása bárkit érinthet. Az egyik legveszélyeztetettebb csoport e szempontból a kisgyermekes anyáké.

Triviális, de a tartós kialvatlanság náluk egyértelműen külső környezeti hatás eredményeként alakul ki. Így a csecsemő gondozása, különösen egy rosszul alvó kisgyerek szinte folyamatos ellátása rendkívüli fizikai és pszichikai megterheléssel járhat az anyák számára. Ezért fontos az apák részvétele a gyermeknevelésben, méghozzá már a lehető legkisebb korban: ezzel biztosítható - a körülményekhez képest - a nők tehermentesítése. Azért fontos a valamennyire is folyamatos alvás, hogy az adott személy elérje például a mélyalvás szakaszát. Különben anyagcsere- és más betegségek léphetnek fel nála.

De nemcsak a kisgyermekes anyák, hanem a váltott műszakban dolgozók és a cserélődő műszakok közben nem eleget pihenő férfiak és nők is a veszélyeztetett csoportba tartoznak, amikor tartós alváshiányról beszélünk.

A paranoia típusai

A paranoiának egyébként többféle típusa van. Csak egyik formája ez a közismert "üldöztetéses" típus. Nőknél erotomániás, azaz szerelmi tébollyá fajuló esetek fordulhatnak még elő, férfiaknál pedig féltékenységi rohamokban is megnyilvánulhat a paranoia. (A férfiaknál ezt az alkoholizmus is kiválthatja, amely ráadásul erőszakos viselkedéssel is párosulhat, adott esetben súlyos veszélybe sodorva a téveszmésen "megvádolt" nőket.)

A paranoiának más fajtái is előfordulnak, betegségleírásunkban olvashat erről bővebben.

Nem tisztázott minden részlet

A nemzetközi tudományos sajtóban az egyik leggyakrabban hivatkozott alváshiányról szóló tanulmány az Ellen T. Kahn-Greene és munkatársai által végzett vizsgálatokat írja le.

A kutatók arra jutottak, hogy a (rövid ideig tartó) alváshiány átmeneti hangulatváltozáshoz és a gondolkodási képességek megváltozásához vezetnek. Ez bizonyos agyi anyagcsere-folyamatok módosulása miatt következik be, ráadásul a csökkent anyagcsere jellemzői hasonlóak egyes pszichiátriai rendellenességek jellemzőihez. Hogy átlagembereknél az alváshiány miért okoz ilyen tüneteket, a tanulmány szerint nem tisztázott egyelőre minden részletében. Ám összefüggést tudtak kimutatni a tudósok a szorongás, a depresszió és a paranoia, illetve az alváshiány között.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra