Pihenés közben is összeszedhetők a gerincbajok

Meg sem kell mozdulni ahhoz, hogy ízületi, csípő- vagy gerincproblémák alakuljanak ki pihenés közben, csupán egy rosszul megválasztott matrac, vagy párna szükséges hozzá. Ám néhány apróbb változtatással elkerülhetőek a mozgásszervi panaszok.

A kialvatlanság káros következményeiről gyakran lehet hallani. A szakemberek szerint a tartós alváshiány a teljesítőképesség csökkenéséhez, cukorbetegséghez, túlsúlyhoz, szív- és keringési zavarhoz, memóriavesztéshez és csontritkuláshoz is vezethet. Nem mindegy azonban, hogy az alvással töltött órák száma azért kevés, mert valaki túlhajszolt életet él, vagy nem megfelelő környezetben pihen.

alvás
Az alvás közbeni helyes testtartás nagyon fontos a kipihentség eléréséhez. Jó matrac és jó párna kell

Sokan még ma sem fordítanak megfelelő figyelmet az ágy, különösen a matrac minőségére, ahogyan párnát sem a szervezet igényeihez alkalmazkodva választanak. Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd, gerincgyógyász szakorvosa szerint nem kell feltétlenül méregdrága megoldásokra gondolni, ha éjszaka is kímélni szeretnénk a szervezetünket.

"Nehéz megítélni, kinek, milyen matrac a megfelelő, hiszen ez sokszor ízlésbeli különbségeket is jelenthet. Ortopédiai szempontból viszont az az ideális, ha a test alátámasztása nem is puha és nem is kemény, hanem megfelelő módon tartja meg a gerincet. A gerincoszlopra ható erők és a gravitáció miatt nagy a jelentősége a vázrendszer, a vállöv, az alsó- és felső végtagok alátámasztásának. Ha puha a fekvőfelület , akkor ezek a nagyobb terhelésnek kitett végtagok belesüllyednek a szivacsba, az ízületeken és a gerincen pedig aszimmetrikus terhelés alakul ki" - fogalmazott az ortopéd szakorvos.

Nyugtalanul alszik, gyakran felriad az éjszaka közepén és nehezen tud újra elaludni? Gondolt már arra, hogy néhány egyszerű trükkel tehetne ellene? Részletek!

Nem feltétlenül a méregdrága matracok jelentik ilyenkor a megoldást: a szakember szerint az aszimmetrikus terhelést ki lehet egyensúlyozni egy körülbelül 5 centiméter vastag memóriahabos fedőmatraccal. Ezek éppen azokon a részeken vannak megerősítve - a váll- és a csípőrésznél -, ahol a testünk jobban belesüpped az ágyba.

Ugyancsak nagy a párna jelentősége. Sokan többet egymásra halmoznak, ami megakadályozza, hogy az ideális módon , azaz szinte egy síkban helyezkedjen el a fej és a gerinc. A megtámasztás a jenek is fontos, elsősorban tarkó részen. Dr. Moravcsik Bence Balázs az anatómiai párnákat ajánlja, hiszen ezek segítségével lehet a leginkább elérni az izmok és a csontozat számára is a pihentető alvást. Abban nincs különbség, hogy milyen fekvőfelületet válasszunk felnőtteknek, illetve a gyerekeknek. A szempontok minden korosztályban azonosak.

A pihentető alvás öt titka

Megfelelő hőmérséklet - 21-22 fok az ideális - és friss levegő

Ízületet és vázrendszert kímélő ágy, matrac, párna

Minimális fényviszonyok, visszafogott színek a hálóban

Az elektronikai eszközök száműzése

Csend

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra