Nem kellene végigaludnunk az éjszakát

Az általános ajánlások szerint is hét-nyolc óra zavartalan alvásra kell törekednünk. Ennek ellenére több jel is utal rá, hogy valójában nem arra vagyunk programozva, hogy megállás nélkül ennyit aludjunk.

Egyértelmű, hogy az elegendő mennyiségű alvás nélkülözhetetlen az egészség megőrzéséhez, hiszen kulcsszerepe van a regenerálódásban és az agy méregtelenítésében. Az is világos, hogy ha keveset alszunk, olyan, mintha nem is aludnánk, sőt nemcsak a mennyiség, de a rendszeresség is fontos. Na de miért kellene ezt az alvásmennyiséget egy adagban letudni? - tette fel a kérdést cikkében az index.hu.

Régen minden más volt

2001-es tanulmányában A. Roger Ekirch történész mutatott rá, hogy a mesterséges fények elterjedése előtt, egészen az ipari forradalomig a kétfázisú alvás volt jellemző. Ez azt jelenti, hogy akkoriban az emberek besötétedéskor lefeküdtek, aludtak nagyjából négy órát, aztán az éjszaka közepén felébredtek, egy-két órán át ébren voltak, majd újra álomba merültek, és megint aludtak reggelig. A két alvás közti ébrenléti időben gyakran ágyban maradtak, a teendőiken merengtek, álmaikon gondolkoztak, olvastak, írtak, imádkoztak, illetve a mellettük fekvővel beszélgettek - vagy éppen szexeltek. De az is előfordult, hogy felkeltek, és a házban tettek-vettek, vagy benéztek a szomszédhoz.

A forgolódással, ébren töltött hosszú órákkal tarkított éjszakák megkeserítik a nappalokat, és negatív hatással vannak életminőségünkre. Az álmatlansággal azonban nem kell és nem is szabadna együtt élni. Az inszomnia okairól és lehetséges kezeléséről korábbi cikkünkben Horváth Ágnes alvásszakértővel beszélgettünk.

Ezt a "kétfelvonásos" alvást egyébként rengeteg szépirodalmi műben, naplóban és hivatalos iratban is említik, ám a 19 . század folyamán ezek az utalások fokozatosan el is tűntek. Ezzel párhuzamosan természetes alvási szokásaink is szép lassan kimentek a divatból, a rendszeres éjszakai felébredésre pedig elkezdtek álmatlanságként tekinteni, és már az orvosok is a második alvás elkerülését tanácsolják.

Átalakult bioritmus

Más élőlényekéhez hasonlóan az emberi szervezet is a természeti változásokhoz igazítja biológiai óráját. Ez a belső óra, vagyis az úgynevezett cirkadián ritmus határozza meg az alvás szabályozásában kulcsszerepet játszó hormon, a melatonin termelődését is. Ha a szervezet napfényt érzékel, nem termeli az alvást segítő hormont, ha viszont észreveszi, hogy nincs már nappal, akkor felpörgeti a melatonintermelést.

A mesterséges fény felboríthatja a rendszert
A mesterséges fény felboríthatja a rendszert

A mesterséges fény azonban felboríthatja ezt a rendszert, így a cirkadián ritmusunkat is. Szervezetünk gyakran a mesterséges fényre, így legtöbb kütyünk kijelzőjének kékes fényére is azt hiszi, hogy nappali fény, ettől összezavarodik, és elkezdi össze-vissza termelni a melatonint.

Visszatérhetnénk a kétfelvonásos alvásra

Thomas Wehr pszichiáter-alváskutató 1992-ben a fentebb említett történelmi előzményekkel összhangban végzett kutatást. Wehr alanyait egy hónapon át mindennap 14 órán át sötétségben tartotta, és figyelte alvási szokásaik alakulását. A kísérlet bizonyította, hogy ha a mai ember huzamosabb ideig csak természetes fénynek - illetve valódi sötétségnek - van kitéve, akkor egy idő után ugyanúgy rááll a két alvásrészlet közötti pár órás ébrenlétre, ahogy a feltételezések szerint a régi idők embere is aludt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra