Mi történik a testünkkel, ha nem alszunk?

Az alváshiány egy sor fizikai és pszichológiai problémát eredményez. Azaz nem érdemes azzal kérkedni, hogy kinek elég egy-két óra alvás ahhoz, hogy legény maradjon a gáton. A kevés alvás előbb-utóbb visszaüt.

Általában az a tanácsos, hogy naponta körülbelül hét-nyolc órát alvással töltsünk. Egy friss felmérés szerint azonban az amerikaiak több mint 40 százaléka kevesebb, mint hét órát alszik. Európában ennél jobb a helyzet.

Az élet gyorsuló üteme hozhatja elő, hogy egyre kevesebb idő jut alvásra. Erre vall, hogy 1942-ben mindössze az emberek 3 százaléka mondta az USA-ban, hogy öt óránál kevesebbet alszik. Ez az arány 2013-ban már 14 százalék volt. Hetven évvel ezelőtt az amerikaiak átlagosan 7,9 órát aludtak éjszaka, manapság ez már csak 6,8 óra. Az alvásmennyiség történelmi alakulásáról azonban vannak viták, hiszen egyes tanulmányok arról szólnak, hogy az elődeink (az eltérő életkörülményeiknek köszönhetően) valószínűleg ténylegesen kevesebbet tudtak aludni, mint mi.

A kevés alvás 8 súlyos következménye Az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban: bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát. Kattintson! Az alváshiány azonban e vitáktól függetlenül komoly gondokat eredményezhet mind a testnek, mind a léleknek, mert igen erősen stresszes hatású. Mit okozhat tehát a túl kevés alvásra fordított idő?

Megfázás

Egy tanulmány, amely a kísérlet kezdetén egészséges emberekkel készült, arról számol be, hogy azok, akik kevesebb, mint 5 órát aludtak, szignifikánsan hajlamosabbak voltak a megfázásra , mint azok, akik több mint 7 órán át aludhattak (és olyan befolyásoló tényezők sem változtattak ezen, mint a kor vagy a testsúly).

Emésztőrendszeri megbetegedések

A kevés alvás az emésztőrendszer megbetegedésére is hatással van. Amellett, hogy hajlamosít a savas refluxra, gyulladásos bélbetegséget (IBD) is könnyebb megkapni állandó kialvatlanság mellett.

<br /> Nehéz tanulás

Az alvásmegvonás komolyan rontja az emlékezőképességet és akadályozza az új információk feldolgozását. Ezért a kutatók azt javasolják a diákoknak, hogy a sok tananyag elsajátításához hagyjanak időt az alvásra is, hogy az agyuk hatékonyabban dolgozhasson.

A kevés alvás túlzott kávéfogyasztáshoz vezet

A kevés alvás túlzott kávéfogyasztáshoz vezet. Fotó: 123rf

Ingerlékenység és hangulatingadozás

A kutatások kimutatták, hogy a kevés alvás miatt a környezeti hatások sokkal nehezebben elviselhetők. Ez ingerlékenységben jelenik meg, ha éppen embertársainkat kellene elviselni. Ha nem alszunk eleget, akkor érdemes elgondolkodni rajta, hogy nem a kollégáink és családtagjaink bosszantóak, hanem a kevés alvás játszik az agyunkkal.

Fejfájás és migrén

A kevés és rossz alvást a tudósoknak már sikerült összekötni a fejfájással és migrénnel. Azaz, ha lehet, aludni kell e kellemetlenségek elkerülése érdekében.

Lankadó szexualitás

Az elegendő alvás nélkülözhetetlen az egészséges szexuális vágyhoz . Aki nem alszik eleget, nem fog jól teljesíteni az ágyban, sőt lehet, hogy egyáltalán nem képes teljesíteni.

Látászavar

Az alvásmegvonás látászavarokat okoz, kettős és homályos látást, a periférikus látás beszűkülését stb. Aki pedig túl sokáig nem alszik, egyenesen hallucinálni fog. Nem véletlen, hogy a hivatásos gépjárművezetőknek, pilótáknak kötelezően előírják, hogy pihenniük, aludniuk kell, mert különben veszélyeztetnek másokat.

Hízás

A kutatások kimutatták, hogy ha túl sokáig ébren maradunk, akkor hajlamosak vagyunk enni, nassolni, s kalóriadús falatokat kapunk be leginkább. Ez különösen a gyerekekre jellemző.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra