Meghamisítja emlékeinket a kialvatlanság

Korábbi kutatások már bizonyították, milyen rossz hatással van a kialvatlanság a memóriánkra és a kognitív képességeinkre. Most azonban az is kiderült, hogy az alváshiány miatt a hamis emlékekre is fogékonyabbak leszünk.

Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az agyunk olyan dolgokat is valós emlékként tárol el, amelyek nem is történtek meg. Steven J. Frenda és csapata szerint a kutatás azért egyedülálló, mert eddig szinte csak "laboratóriumi" körülmények között vizsgálták az alvásmegvonás hatását a kognitív képességekre. "A legtöbb esetben úgy tesztelték a memóriát, hogy az alanynak szavak listájára kellett visszaemlékezni, pedig a való életben ez ritkán fordul elő. A valóságban inkább eseményekre, helyszínekre vagy emberekre kell emlékeznünk" - mondta Frenda.

A kutatásban 104 egyetemista vett részt, akiket négy csoportba osztottak. A kísérlet első felében egy bűntény elkövetéséről készült fotókat mutattak meg az önkénteseknek. Két csoportnak akkor, amikor késő este megérkeztek a laboratóriumba, kettőnek pedig korán reggel. A reggeli és az esti csapatokban is volt olyan csoport, amely tagjai nyugodtan aludhattak, míg a többieknek fent kellett maradniuk egész éjszaka.

A kísérlet következő részében minden résztvevőnek szemtanúk beszámolóit kellett elolvasni, ezek azonban más információkat tartalmaztak, mint amelyeket a fényképeken láttak. Például az egyik vallomás szerint a tolvaj a nadrágja zsebébe tette az ellopott pénztárcát, míg a fényképen jól látszódott, hogy a kabátjába rejtette. Ezek után a kísérleti alanyokat megkérték, hogy idézzék fel, amit a fotókon láttak.

Rossz hatással van a kialvatlanság a memóriánkra és a kognitív képességeinkre (Fotó: Europress)

Úgy találták, hogy azok, akik egész éjjel fent voltak, majd ezután nézhették meg a képeket, hajlamosabbá váltak arra, hogy azokat a részleteket ismételjék el, melyeket olvastak, és nem azokat, melyeket a fényképeken láttak. Azoknál, akik úgy töltötték ébren az éjszakát , hogy előtte nézték meg a fényképeket, nem volt ilyen jelenség.

Dr. Frenda szerint az új kutatási eredményeknek nagy szerepe lehet például az igazságszolgáltatásban."Egyre krónikus alváshiánytól szenvednek. Mivel ez befolyásolja a memóriánkat, és olyan dolgokra is hajlamosak leszünk emlékezni, amelyek meg sem történtek, a bűnesetek szemtanúinak megbízhatósága is kérdésessé válik" - mondta.

A kutatás eredményeiről a című szaklapan számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra