Idegen helyen ezért alszunk rosszabbul

Kevés kivétellel a legtöbben nem tudjuk olyan jól kipihenni magunkat utazáskor, nyaraláskor, vagy ha valamelyik barátunknál alszunk, mint a saját ágyunkban. Egy kutatás arra kereste a választ, hogy vajon mi lehet az oka ennek a jelenségnek.

A megfelelő alvás alapvetően fontos, hogy az emberek hosszútávon is megőrizzék az egészségüket és a teljesítőképességüket. Azt hihetnénk, hogy az emberi szervezet igényei - az alvásban legalább is - egységesek, bármelyik fertályán is járunk a világnak. Csakhogy ez nem így van.

A Brown Egyetem kutatói 35 ember alvási szokásait követték és figyelték meg - az első megállapítás, amire jutottak, az volt, hogy még az egészséges, alvászavarokban nem szenvedő személyek is nagyon sokat forgolódtak álmukban akkor, mikor nem a saját ágyukban aludtak. Alvás közben figyelték a kutatásban részt vevők agyi hullámait, amelyek látványos eltérést mutattak akkor, amikor valaki otthon aludt, és akkor, amikor idegen helyen. Utóbbi esetben a két agyfélteke közül a jobb az alvás, a bal viszont az ébrenlét jeleit mutatta. A bal oldal tehát gyakorlatilag egész éjjel "ébren maradt" és virrasztott, ami miatt az alvás sokkal kevésbé volt pihentető a szokásosnál.

Még az alvászavarban nem szenvedők is sokat forgolódnak álmukban, ha nem a saját ágyukban alszanak
Még az alvászavarban nem szenvedők is sokat forgolódnak álmukban, ha nem a saját ágyukban alszanak

"Ha a környezet új, vagy szokatlan számunkra, az agy egyfajta riasztórendszert üzemeltet, és megfigyeli a külvilágot, hogy kiszűrjön mindent, ami szokatlan" - mondta el a kutatásról szóló tanulmány szerzője, Masako Tamaki.

A szakértők szerint ez a szokás gyakran megfigyelhető a nagyobb testű állatoknál is - a bal agyfélteke ébren marad és figyel, míg a jobb alszik. A kettő közötti eltérés az oka annak, hogy idegen helyen - legalábbis az első két-három éjszakán - nem tudunk ugyanúgy pihenni, mint a megszokott helyünkön. Ha viszont valahol huzamosabb időt töltünk el - például egy hétre nyaralni utazunk - néhány nap után minden visszazökken a rendes kerékvágásba, és ha az agyunk is megszokta az új környezetet, az alvásunk ismét pihentető lesz.

Forrás: rodalewellness.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra