Hogyan aludhatunk jobban?

Alvás nélkül nem tudnánk feltöltődni, emlékeinket nem tudnánk feldolgozni és mind fizikailag, mind fiziológiailag igen gyorsan tönkremennénk. Mégis egyre többen küzdünk alváshiánnyal. Mi a megoldás ilyenkor?

Az alváskutatással foglalkozó brit The Sleep Council elmondása szerint az angolok majdnem 50 százaléka nem tud éjszaka elaludni stressz vagy nyugtalanság miatt.

A jelenség mindenkinek ismerős lehet: az ebből adódó alvásmegvonás lassan felhalmozódott hiánnyá alakul, ezt pedig egyszerűen "le kell aludni", mielőtt normálisan tudnánk megint működni. A hiány pótlása pedig kifejezetten fontos: egyébként nehezen tudunk ébren maradni napközben, rosszabbul teljesítünk fizikailag és mentálisan is, csökken a pontosságunk, a reakcióidőnk, többet hibázunk, rosszabb a hangulatunk.

Minderre a modern orvostudomány számos jó tanácsot ad - mint például: legalább heti két és fél órát kell edzenünk, legalább 2 liter vizet kell innunk naponta stb. -, ám a lista elemei bármennyire hasznosak, maga a lista végtelen.

Az alvásról meglehetősen keveset hallunk, a National Sleep Foundation 7-9 óra alvást javasol naponta, ami ugyan jól hangzik, de 2014-ben egyértelműen látható: szokásaink, ébrenlétünk, tartalomfogyasztásunk annyira változnak és annyira mások az előző generáció szokásaihoz képest, hogy 24 órás ciklusunk gyökeresen megváltozott, alvásciklusunkkal együtt.

Fontos kitérni ugyanakkor a szieszta vagy szundikálás kérdésére. A kutatások kimutatták, hogy egy rövidebb alvás segít az információfeldolgozásban és - tanulásban, növeli éberségünket és motorikus képességünket - a legfontosabb, hogy segít elkerülni a burnout-szindrómát, a szellemi munka egyik rettegett ellenfelét.

Mindenkinek fontos a jó alvás

A burnout (kiégés) természetes folyamat amúgy, az agy egyik védelmi mechanizmusa: ha a szellemi munka teljesen feltölti információval az agyunkat, elérünk egy olyan határt, ahol már nem tudunk normálisan feldolgozni tovább adatokat. Muszáj ilyenkor aludnunk, legalább egy rövid időre, hogy a feldolgozott, de nem megerősített adatok jó helyre kerüljenek az agyban.

A kutatások szerint ha csak pihenni akarunk egy keveset, egy 20 perces REM-alvásfázisba , ahol az emlékeink a szükséges helyre kerülnek. Aki fáradtabban ébredt a rövid szieszta végén, mint ahogy elkezdte, ne csüggedjen: túl hamar vetett véget az alvásciklusnak, de a munka folytatásával ez az állapot gyorsan el fog tűnni.

Az alváshigiénia alapszabályai

  • Próbáljon rendszeres életmódot folytatni.
  • Aludjon eleget (7-9 órát).
  • Kerülje el, hogy a hálószobája munkáról vagy feszültségről szóljon, oda más dolgok tartoznak.
  • Ne edzzen három órával lefekvés előtt.
  • Este már kerülje el a koffeint , a stimulánsokat vagy a kései étkezéseket.
  • Ne igyon túl sok alkoholt lefekvés előtt.
  • Kapcsolja ki a telefonját.
  • Nyugodt és tiszta környezet vegye körbe lefekvésnél.
  • Ne igyon túl sokat lefekvés előtt, hogy ne kelljen éjszakai felkelnie.
  • Próbálja elkerülni a túlzott gondolkodást, aggódást vagy tervezgetést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra