Ezért kell 7-8 óra alvás

Napi 7-8 óra alvás kell ahhoz, hogy kevesebbet betegedjünk meg és hiányozzunk munkahelyünkről, állítja a Sleep szaklapban megjelent finn tanulmány.

A kutatók kiszámolták, hogy ha az inszomniát, az apnoét és más alvási zavarokat sikerülne megszüntetni, a munkahelyi betegnapok költségét 28 százalékkal lehetne csökkenteni.

Tea Lallukka, a Finnish Institute of Occupational Health kutatója és társai 1875 nő és 1885 férfi (mind 30 év felett) adatait vizsgálták meg, különböző munkakörökből. A résztvevők kifejtették, hogy vannak-e alvászavaraik, álmosak-e napközben, naponta átlag mennyit alszanak, illetve orvosi vizsgálatokon estek keresztül, hogy fizikai és szellemi állapotukat kellően felmérjék. Mindezekkel összevetették a finn társadalombiztosítási adatbázis hiányzási adatait.

Az eredmények azt mutatják: azok a férfiak, akik gyakori álmatlansági szimptómákról számoltak be, évi tíz nappal többször voltak betegek, mint azok, akiknek alig vagy sosem voltak álmatlansági problémáik (nekik átlag öt betegség miatti szabadnapjuk volt évente), a nők esetében is hasonló eredmények mutatkoztak.

A legkevesebb betegség miatti szabadnaphoz éjszakánkénti 7-8 órányi alvás kötődik. (A nők 10, a férfiak 13 százaléka számolt be napi átlag hat óra alvásról, és csak 3 százaléka mondta azt, hogy 5 órát vagy ennél is kevesebbet alszik.) A finn férfiak számára az optimális alváshossz 7 óra 46 perc hosszra jött ki naponta, ez a nőknél 7 óra 38 perc.

Alvászavarok Az alvászavarok négy nagy csoportba sorolhatók:

  • inszomniák (álmatlanság, alváselégtelenség),
  • hiperszomniák (nappali aluszékonyság),
  • paraszomniák (alvás alatti rendellenes mozgásjelenségek), az alvás-ébrenlét ciklus zavarai.
  • Paula Salo, a Turku Egyetem kutatója szerint azok, akik közel állnak az optimális alváshosszhoz, máshogyan is csökkentik esélyeiket a betegségekre. Általában jobban figyelnek egészségükre, mindez pedig munkahelyi teljesítményükben is tükröződik .

    Rendszeresebben alszanak, esznek, edzenek, jobb stratégiáik vannak a stressz kezelésére (amely az alvás egyik leghatásosabb zavaró tényezője), így jobban tudnak aludni és kevésbé is lesznek betegek.

    Napi 7-8 óra alvás kell ahhoz, hogy kevesebbet betegedjünk meg

    Napi 7-8 óra alvás kell ahhoz, hogy kevesebbet betegedjünk meg

    Az alvászavarok jelentős költségtöbbletet jelentenek a cégeknek a szabadságolások miatt, emellett azonban teljesítménycsökkenéshez és a kognitív funkciók romlásához is vezetnek, hogy a munkahelyre történő utazások közti balesetekről már ne is beszéljünk, mondta Lallukka. Ugyanakkor hozzátette: az egyéni alvásigények változnak és nem kell mindenkinek kötelezően megaludni a közel nyolc órát naponta.

    "Ha valaki úgy érzi, hogy nem optimális a teljesítménye vagy nem pihente ki magát, amikor felébredt, akkor az egyértelmű jelzés, hogy nem alszik eleget . De ha nem fáradt és jól működik, az alvás mennyisége pedig elegendő és felfrissítő számára - akkor egyáltalán nem kell aggódnia" - tette hozzá a finn kutató.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Hidegfront
    Maximum: +10 °C
    Minimum: -2 °C

    A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra