Az éjjeli baglyok így lesznek egészségesebbek

Éjszakai bagolynak nevezik az átlagnál jóval később kelő, illetve később fekvő embereket. Ez az alvási rutin azonban növeli a depresszió kockázatát, rontja a teljesítményt, és általában egészségtelen étkezési szokásokkal és emelkedett stressz-szinttel jár együtt. A jó hír, hogy van megoldás.

Az éjszakai baglyok képesek lehetnek átállítani a belső órájukat, hogy javuljon teljesítményük és egészségi állapotuk. Ha egy apró változtatást csempésznek az alvási rutinjukba, azzal jelentős fejlődést érhetnek el a lefekvés/felkelés időzítésében, javulhat a teljesítményük, egészséségesebbé válhatnak az étkezési szokásaik, kevesebbet fognak stresszelni és a depresszióra való hajlamuk is lecsökken.

Három hét kell a változáshoz

A éjszakai baglyok belső órája az átlagtól eltérően működik, ezért később kelnek és később fekszenek: átlagosan hajnali fél háromkor alszanak el és délelőtt negyed tizenegykor kelnek. Az alvás/ébrenlét rendszerének zavarait számos egészéségügyi problémával - kedélybetegséggel, korai halállal, illetve a fizikai és a szellemi teljesítmény mérhető csökkenésével - kapcsolatba hozták már. A bagoly típusú emberek ráadásul nagyobb eséllyel dohányoznak, erről itt olvashat bővebben!

Egy nemzetközi kutatás adatai szerint három hét alatt meg lehet változtatni az "éjszakai baglyok" cirkadián ritmusát - gyógyszerek alkalmazása nélkül is. A résztvevők ennyi idő alatt két órával előbbre tudták hozni lefekvésük és felkelésük idejét, és a változás nem befolyásolta negatívan az alvás időtartamát. Emellett az alanyok arról számoltak be, hogy kevésbé érezték magukat stresszesnek és depressziósnak, valamint sokkal ritkábban álmosodtak el napközben.

"A kutatás bebizonyította, hogy lehetséges egyszerűen, gyógyszeres beavatkozás nélkül beavatkozni az éjszakai baglyok bioritmusába, csökkenteni a mentális egészségükre gyakorolt negatív hatásokat, illetve befolyásolni, hogy melyik napszakban legyen a legjobb a teljesítőképességük" - mondta dr. Elise Face-Childs, a kutatás vezetője.

éjszakai bagoly, reggeli pacsirta, alvási szokások, alvási rutin, biológiai óra, cirkadián ritmus,
A bagoly típusú emberek nagyobb eséllyel lesznek depressziósak. Fotó: 123rf

Javul a mentális állapot és a teljesítmény

A kutatók 22 egészséges embert vontak be a kutatásba, akiket három héten keresztül a következőkre kértek meg:

  • keljenek fel 2-3 órával a megszokott időpont előtt, és a lehető legtöbb fényt engedjék be a lakásukba reggelente

  • feküdjenek le 2-3 órával korábban a megszokottnál, és a lehető legkevesebb fényt engedjék be a lakásba az esti órákban

  • hétköznap és hétvégén is ugyanabban az időben keljenek fel és feküdjenek le

  • felkelés után szinte azonnal reggelizzenek, mindennap ugyanakkor ebédeljenek, és este 7 óra után már ne egyenek semmit

A fáradtság, gyengeség az éjszakai baglyoknál ebben az időszakban igen gyakori, illetve a napi teljesítménycsúcsuk is általában inkább a délutáni, illetve esti órákra tehető. Az eredmények azt mutatták, hogy a változások hatására azonban a reggeli órákban megnőtt az alanyok a kognitív és a fizikai teljesítménye. A korai reggeli következményeként az alanyok jobb mentális állapotról számoltak be, és a legtöbbjüknél a stressz, és a depressziós érzések is jelentősen csökkentek. Mindebből az látszik, hogy az éjszakai baglyoknak fizikailag és mentálisan egyaránt sokat segíthet, ha kidolgoznak egy alvási rutint , amihez tartják magukat.

A rendszertelen alvás, illetve a cirkadián ritmus felborulása számos testi folyamatot megzavarhat és negatívan befolyásolhat. Emiatt pedig kutatások szerint megnő a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a diabétesz kialakulásának kockázata is. Emellett az éjszakai bagoly típusok a korán kelőkhöz képest társadalmilag is nagyobb nyomás alatt vannak, mivel nincsenek szinkronban a többség napi ritmusával, ami a munkahelyükön, illetve az iskolában is problémákat okozhat.

A kutatás azonban bebizonyította, hogy az "átállás" önállóan, gyógyszerek nélkül is gyakorlatilag bárki számára végrehajtható, így ez plusz motivációt nyújthat azoknak, akik eddig is változtatni szerettek volna, csak nem tudták, hogyan fogjanak hozzá.

Forrás: sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra