Alvásmegvonás: a legkegyetlenebb kínzások egyike

2014-ben szörnyű és meglepő részletek derültek ki az USA titkosszolgálatainak pszichológusok által kidolgozott vallatási technikáiról. Ezek között az egyik olyan kínzási technikát is megtaláljuk, melyet évezredek óta használnak: az alvásmegvonást.

180 órán keresztül ébren

"Az érintetteket hosszú időn, volt, akit 180 órán keresztül ébren tartottak, általában álló vagy egyéb kényelmetlen helyzetben, a kezüket gyakran a fejük fölé bilincselve. Legalább öt érintett hallucinációkról számolt be" - áll a nemrég megjelent, nagy botrányt kavart jelentésben.

Az alvásmegvonást nagyon régóta alkalmazzák kínzási technikaként, már az ókori Rómából is származnak erre vonatkozó feljegyzések
Az alvásmegvonást régóta alkalmazzák kínzási technikaként

Az alvásmegvonást nagyon régóta alkalmazzák kínzási technikaként, már az ókori Rómából is származnak erre vonatkozó feljegyzések. Különösen kegyetlen módszer, mert az emberek egyik legalapvetőbb funkciójára koncentrál, arra, amely a mentális és fizikai egészségünk fenntartásában is hatalmas szerepet játszik.

Jó tudni Ébredt már olyan álomból, amelyben megölt valakit? Ha igen, érdemes tudni: egy új német tanulmány szerint akik gyilkossággal álmodnak , ébren sokkal agresszívebbek és erőszakosabbak. Kattintson a részletekért!

Mennyi alvásra van szükség?

Egyénenként eltérő, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége, illetve, hogy mennyit bír ki alvás nélkül. Átlagosan 7-9 óra alvásra lenne szükségünk (de a legtöbb ember krónikus alváshiányban szenved), de megfelelő körülmények között akár 24 órát vagy valamivel többet is kibírunk ébren anélkül, hogy hosszú távú károsodásokat szenvedne a szerveztünk.

Ha azonban hosszabb ideig alvás nélkül maradunk, azt jelentősen megsínyli a szervezetünk. Először csak ólmos fáradtságot érzünk, érzékenyek leszünk, nehezen koncentrálunk. Később egyre problémásabb lesz olvasni, tisztán beszélni, döntéseket hozni. A testhőmérsékletünk lecsökken, az étvágyunk viszont megnő. Ha az alvásmegvonás folytatódik, a következmények: az orientáció elvesztése, a látászavarok, az apátia, a letargia.

Mi történik, ha nem aludhatunk?

Hivatalosan ez minden, amit az emberi alvásmegvonásról tudunk, a kutatások ugyanis etikai okokból nem mentek tovább ezen a ponton. Állatkísérletek során azonban kiderült, hogy a hosszú távú alvásmegvonásnak végül halál a következménye. Ha ugyanis egy élőlény nem aludhat , az élet fenntartásához szükséges funkciók mindegyike sérül. Például az immunrendszerünk már nem tud minket megfelelően megvédeni, és ezek a negatív hatások még erőteljesebben jelentkeznek, ha egyébként is sérültek, betegek vagyunk, vagy valamilyen traumán estünk át. A gyógyulási folyamatok is lelassulnak és a fájdalomérzet erősebbé válik.

Hatékony információszerzési módszer-e az alvásmegvonás - tehetjük fel a kérdést, hiszen a vallatással foglalkozó szervezetek gyakran igazolják tetteiket azzal, hogy mások megvédésére szolgáló információkat akarnak megszerezni. Az alvásmegvonás azonban egyáltalán nem alkalmas erre a célra: 24 ébren töltött óra után az agyunk kognitív funkcióiban jelentés csökkenés figyelhető meg, romlik az emlékek felidézésének és a tiszta kommunikáció képessége, az alany hallucinálhat, sőt teljesen el is veszítheti a valósággal a kapcsolatot. Emiatt a megszerzett információk rettenetesen megbízhatatlanok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra