Agyi elváltozás okozza az álmatlanságot

Kínai kutatók megállapították, hogy az álmatlanság egyik fajtáját az agy belső információáramlásáért felelős szövet, a fehérállomány elváltozása okozhatja.

A kutatók szerint az álmatlanságot okozó fennakadások azokon az agyi területeken történnek, amelyek a kognitív funkciók mellett az alvás és az ébrenlét szabályozásában játszanak szerepet.

A fehérállomány idegsejtekből álló rostjai kötik össze az agy különböző részeit. Ha itt bármilyen sérülés vagy fennakadás történik, az agy régióinak kommunikációja tökéletlenné válik - összegezte Shumei Li, a kutatás egyik vezetője.

Az álmatlanságban szenvedő embereknek nagyon komoly nehézséget okoz az elalvás , illetve gyakran felébrednek. Az éjszakai éber forgolódás nem köthető más egészségügyi problémához. Hatására napközben fáradság alakul ki, és a kognitív képességek is csökkenhetnek. Egyes esetekben előfordulhat depresszió és szorongás is.

Az álmatlanság komoly gondokat okozhat az agyban

Az álmatlanság komoly gondokat okozhat az agyban

A forgolódással, ébren töltött éjszakákra számtalan magyarázatunk lehet: családi konfliktusok, stressz, vagy ha úgy érezzük, összecsapnak a hullámok a fejünk felett. Ha ez az állapot huzamosabb ideig is eltart, nem árt, ha átgondoljuk a helyzetet. Részletek! A 23 beteg és 30 egészséges résztvevővel zajló vizsgálat során MRI készülékkel úgynevezett diffúziós tenziós képalkotással vizsgálták a fehérállományt. Az inszomniás betegek esetében a fehérállomány integritása csökkent értéket mutatott az agy néhány területén. Például az alvásért felelős talamuszban vagy az agy két féltekéjét hídként összekötő kéregtestben.

Érdekes kérdés, hogy ha sikerül az inszomniát kikezelni, vajon a fehérállomány sérülése rendbe jön-e? A jelenlegi kutatások alapján még nem lehet megállapítani, hogy a folyamat visszafordítható-e. Az elegendő alvásra való képesség visszaszerzése pedig igen fontos, hiszen az alvás az agy gyógyulási és karbantartási ideje, ezért a kevés alvás semmiképpen sem egészséges.

Forrás: WebMD

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra