A nyelészavarok leggyakoribb okai

A legtöbben előbb-utóbb megtapasztalják, milyen kellemetlenségekkel jár a nyelési nehézség. Bár a probléma mögött általában ártalmatlan okok állnak, olykor a panasz súlyosabb kórképekre is felhívhatja a figyelmet.

Fontos persze leszögezni, hogy maga a nyelészavar egy tünet, s nem betegség, a lehetséges kiváltó okok skálája pedig igen széles. A nátha vagy influenza következtében fellépő torokfájás, torokkaparás alighanem mindenki számára ismerős érzés, de ezen felül is hosszasan lehetne sorolni, mi minden nehezítheti meg a nyelés folyamatát, valamint ezáltal a táplálkozást és a folyadékbevitelt. Az alábbiakban felsorolt betegségek elsősorban súlyosságuk miatt érdemelnek külön említést.

Reflux

Bár az előfordulási arányra vonatkozóan csak becslések vannak, az biztos, hogy a reflux az elhízás és a mozgásszegény életmód terjedésével egyre több embert érint világszerte. A betegség alapját az jelenti, hogy míg normális esetben a nyelőcső alsó szakaszán elhelyezkedő záróizom csak a gyomor felé haladó falatokat engedi tovább, addig bizonyos esetekben - hasűri nyomás hatására - visszafolyás is bekövetkezhet. Az így visszajutó gyomortartalom savtartalma marja, égeti a nyelőcsövet, ezáltal nyelési problémákat is okoz. Szövődményként kialakulhat ráadásul nyelőcsőgyulladás, heges szűkület, valamint az úgynevezett Barett-nyelőcső is, amely akár rosszindulatú daganattá is fejlődhet az évek folyamán. A reflux legjellemzőbb tünete a gyomorégés, amelynek gyakori jelentkezése esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

nyelészavar, nyelési nehézség, nehéz nyelés, nyelőcsőgyulladás, reflux, pajzsmirigyzavar
A nyelészavar mögött sokféle probléma meghúzódhat

Nyelőcsőgyulladás

Nem csupán a reflux válthatja ki a nyelőcső gyulladását . Bakteriális és gombás fertőzések, valamint allergiás eredetű behatások is állhatnak a háttérben, illetve átmenetileg csípős ételek és italok is kiválthatják a kellemetlenséget. Akármi is legyen ugyanakkor az alapprobléma, mindenképpen fontos a megfelelő kezelés, ugyanis az elhanyagolt nyelőcsőgyulladás szövődményeként hegesedések és fekélyek alakulhatnak ki, szélsőséges esetben perforáció is történhet.

Nyelőcső-divertikulumok

Viszonylag ritka, de akár életveszéllyel járó állapot a nyelőcső falának kiboltosulása. Összesen három típusát különböztetjük meg, ezek közül a közvetlenül a garat alatt elhelyezkedő Zenker-divertikulum jár többnyire erősebb, jellegzetesebb tünetekkel. Ezek közé tartozik a lenyelt étel hányinger nélküli visszaáramlása (regurgitáció), a kellemetlen szájszag, valamint a diszfágia, azaz a nyelési nehézség. Az állapot nagyobb arányban érinti a férfiakat, illetve főként idősebb korban jelentkezik.

Pajzsmirigygondok

Mikor utalhat rákra a nyelészavar? Részletek itt.

A pajzsmirigy egy pillangóalakú szerv, amely a légcső és a gége előtt kétoldalt helyezkedik el. Az általa termelt hormonok (T3, T4) gyakorlatilag az egész szervezet működésére jelentős kihatással vannak, érthető tehát, mennyire fontos, hogy ez a szerv egészséges maradjon. A hormontermeléshez szüksége van azonban jódra, márpedig Magyarország területének nagyobb része jódhiányos területnek számít. Az ásványi anyag nélkül a pajzsmirigy megnagyobbodhat, illetve göbök képződhetnek rajta, ami egyaránt előidézhet nyelési panaszokat. A szerv rosszindulatú elváltozásai viszonylag ritkák, fontos azonban, hogy ezek a daganatok igen tünetszegények, sokszor pedig éppen a látszólag ok nélkül fellépő rekedtség és nyelészavar lehet az a tünet, amely felhívja a figyelmet a veszélyes kórra. A ráktípusok között szintén előidézhet hasonló gondokat például a gégerák és a nyelőcsőrák.

Idegrendszeri problémák

Idősek körében a demencia vagy a Parkinson-kór egyik tüneteként is jelentkezhet nyelési nehézség, aminek következtében a légutakba kerülő nyál és ételmaradványok fulladást, köhögést, szélsőséges esetben akár tüdőgyulladást is előidézhetnek. A többnyire fiatal felnőtteknél fellépő szklerózis multiplex (SM) nem más, mint a központi idegrendszer fehérállományának gyulladásos betegsége. A Magyarországon is több ezer embert érintő kórkép tünetei ilyen különbözőek lehetnek, függően attól, hogy a gyulladásos góc az idegrendszer mely területét érinti. Érzékelési zavarok esetén a páciens beszéde lelassulhat, érthetetlenné válhat, valamint beszéd közben nyelési nehézségei is adódhatnak. Az SM nem halálos, de rokkantsághoz vezet, így jelentősen rontja az életminőséget.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra