Új eszköz segít a koszorúérbetegeken

Magyarországon az elmúlt évben 23 ezer szívbetegnél kellett katéteres műtéttel szívkoszorúér-tágítást, úgynevezett stent-beültetést végezni. Ilyenkor a szűkület vagy elzáródás megszüntetése érdekében speciális henger alakú fémhálót ültetnek a betegbe.

Új megoldásként 2012 óta Magyarországon használnak már felszívódó műanyag stentet is, itthon elsőként ezt a Semmelweis Egyetemhez tartozó Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikán alkalmazták. Egy hete (október 2-án) azonban egy világviszonylatban is új, 3-4 hónapja létező eljárással, magnéziumból készült fémstenttel segítettek egy 59 és egy 66 éves páciensen. Az új típusú eszköz erősebb és gyorsabban szívódik fel, ennek köszönhetően kevesebb ideig kell gyógyszert szednie a betegnek.

Képünk csak illusztráció

A biológiailag lebomló gyógyszerbevonattal ellátott fémstent erősebb műanyag elődjénél és gyorsabban szívódik fel, miközben javul a természetes érfunkció helyreállásának esélye és az érfal rugalmassága - jelentette ki a beavatkozást végző Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese.

A szív koszorúerébe beültetett felszívódó fémstent az elzáródott artéria újbóli megnyitásával helyreállítja a véráramot, és támasztékot nyújt az érfalnak egészen addig, amíg az eszköz fel nem oldódik. Mivel nem marad tartós fémimplantátum a beteg szervezetében, az érfal gyorsan visszanyeri természetes tágulási képességét és élettani alakját, nagyságát, és ezért a kombinált gyógyszeres "vérhígító" kezelésre is rövidebb ideig van szükség.

Szívkatéterezés során a koszorús erekbe vezetett katéteren keresztül lehetőség nyílik bizonyos szűkületek különböző módszerekkel történő tágítására. Részletek!

Az október 2-án műtött betegek másnap elhagyhatták a klinikát, csupán kontrollvizsgálatokra járnak vissza.

Magyarországon az elmúlt évben mintegy 23 ezer embernél végeztek koronária betegség miatt katéteres úton stent beültetést, közülük 3175 beteget a Semmelweis Egyetem klinikáján láttak el.

Forrás: semmelweis.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra