Szívinfarktus: élet a kórház után

Hirtelen fellépő, erős fájdalom, szorító érzés a mellkasban - nem sok eseménynek van olyan ijesztő hatása, mint egy szívrohamnak. Az infarktus utáni rehabilitáció nem csak a test gyógyításából áll: a lelki megpróbáltatást is fel kell dolgozni.

A teljes élet visszaszerzése, az önbizalom visszaállítása: így foglalhatnánk össze röviden a szívroham utáni rehabilitáció lényegét, amit egyénre szabottan kell kialakítani. Ez fokozatosan elkezdett, de rendszeres testmozgásból, életmódbeli változtatásokból és kezelési tanácsokból áll.

Az első napok

A kórház elhagyása után egy új, de mindenképpen másfajta élet veszi kezdetét. Át kell gondolnunk, mi az, amin változtatnunk kell annak érdekében, hogy elkerülhessük a további szívgondokat. Az orvosunk valószínűleg gyógyszereket ír fel - például béta-blokkolót, a pulzusszám csökkentésre, vérrögképződést gátló pirulát, ACE-gátlót a vérnyomás, statint a koleszterinszint csökkentésére - s megadja a kontrollvizsgálatok idejét. Ezekre mindig menjünk el, hiszen csak így tudja pontosan követni az orvos állapotunk változását, a gyógyszerelésen (s gyógyszerszedésen) is változtathat. Az otthon töltött első néhány napon (napban) kerüljük a megerőltetést, a nehéz tárgyak emelését Adjunk időt magunknak: általában 2-3 hónap elteltével folytathatjuk a korábbi munkánkat, de ez attól is függ, milyen súlyos volt az átélt infarktus. Általános szabály nincs, a helyzet mindig egyéni: ebben is kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.

Lelkileg is megvisel

A betegséget nem csak testileg, de lelkileg is fel kell dolgozni. Különösen, ha az átélt fájdalom, kétségbeesés erős volt: mindez a családot, a hozzátartozókat is érinti. Itt is az idő segíthet, ahogy fokozatosan halványulnak a rossz emlékek, érezzük az életmódváltás kedvező hatásait, képesek leszünk reálisan nézni a történtekre. A hasonló bajt átélt betegek (átéltek, a betegcsoportok) segítsége is fontos lehet: itt csupa hozzánk hasonló, szívrohamon átesett emberrel találkozunk, a "nem vagyok egyedül a gondommal" érzése lelki támaszt nyújthat.

A teljes élet visszaszerzése, az önbizalom visszaállítása: így foglalhatnánk össze röviden a szívroham utáni rehabilitáció lényegét

A teljes élet visszaszerzése, az önbizalom visszaállítása: így foglalhatnánk össze röviden a szívroham utáni rehabilitáció lényegét

Tanácsok az életmódváltásra

Valószínűleg a legtöbbször elhangzó kérdés az orvosnál az, hogy hogyan kerülhető el a következő infarktus? Természetesen erre nem lehet olyan választ adni, ami teljesen kizárja egy újbóli szívroham lehetőségét, de néhány alapvető tanács megfogadásával, életmódbeli változtatással kimutathatóan csökkenthető az újabb szívroham (szívgond) veszélye. Talán a legfontosabb, hogy abba kell hagyni a dohányzást . Ezt ne halogassuk, addig tegyük le a cigarettát, amíg még friss az infarktus okozta félelem, így könnyebb átállni a füstnélküli életre. A kockázat azoknál (Azok kockázata), akik leszoknak, körülbelül felére csökken a továbbra is dohányzókhoz képest.

Az étrend átalakítása is alapvető feladatunk: ha nem is egyik-napról a másikra, de fokozatosan térjünk át a zsírszegény, zöldségekben, gyümölcsökben, tejtermékekben gazdag menüre. A cukrozott, magas szénhidráttartalmú ételek kerülendők, csakúgy, mint a túlzott alkoholfogyasztás: nőknek 1 dl, férfiaknak 2 dl bor ajánlható naponta. Az egészséges étrend a ránk rakódott, felesleges kilók miatt is fontos: ha túlsúlyosak vagyunk már 5-10 százalékos súlycsökkenés is kedvezően befolyásolja a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját.

A stresszhelyzetek kerülése is védi a szívünket : bár talán ez az egyik legnehezebben végrehajtható "feladat". Keressünk olyan elfoglaltságot, ami kikapcsol, sétáljunk, kiránduljunk, legyünk sokat a friss levegőn. Mivel a napi legalább félórás mozgás egyébként is kötelező, így két legyet üthetünk egy csapásra, a sport ugyanis kiváló feszültségoldó.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra