Miért megy fel a pulzus?

Nemcsak az élsportolóknak érdemes tisztában lenniük a pulzusukkal és rendszeresen ellenőrizni azt, az átlagemberek egészségi állapotáról is sokat elárulhat a pulzus. Milyen tényezők állhatnak a szapora szívverés hátterében?

Még mindig erősen tartja magát az a tévhit, mely szerint az egészséges pulzus 70 körül van, annál magasabb pedig biztosan súlyos, sőt halálos betegséget jelent. Azonban a pulzusunk számtalan tényezőtől függ, és mint minden esetben, itt is nagy szerepe van az egyéni jellegzetességeknek.

Az egészséges nyugalmi pulzus 60 és 100 között van a felnőtt emberek esetében (a gyermekeknek természetesen magasabb a pulzusa), és ez az életkortól, általános egészségi és edzettségi állapottól egyaránt függ. Nagyon sok olyan tényező van azonban, mely emelheti a pulzust. Ezek egy része nem különösebben veszélyes, mindennaposnak tekinthetőek, és általában a pulzus csak viszonylag rövid ideig emelkedik meg, és hamar vissza is áll a normális értékre.

Mely tényezők emelik fel a pulzusszámot?

Az egyik legfontosabb tényező, mely a pulzus értékére hatással van, a fizikai megterhelés, sportolás. Ilyenkor gyorsabban ver a szívünk, hogy az izmok megnövekedett oxigénigényét ki tudja elégíteni.

Tudjon meg többet arról. hogy milyen bajt sejtet a magas pulzusszám és hogy mit tehetünk ellen. Részletek!

Az edzettebb embereknek, a sportolóknak kevésbé emelkedik a pulzusuk, hiszen szervezetük hozzászokott a nagy megterheléshez. Viszont aki keveset mozog, annak erős szívdobogás-érzése lehet már akkor is, ha rövid távolságot kell futnia, például a busz után.

Rengeteg tényező állhat a szapora szívverés hátterében.
Rengeteg tényező állhat a szapora szívverés hátterében. Fotó: Getty Images

Természetesen, különböző krónikus betegségek és állapotok is emelhetik a pulzust, például ezért is érdemes rendszeresen ellenőrizni, mert a változásai utalhatnak arra, hogy valami nincs rendben a szervezetünkben. A normálisnál magasabb pulzus figyelhető meg a pajzsmirigy problémáinál, a szívizombetegségeknél, a szívritmuszavaroknál , tüdőbetegségeknél stb. A szervezet immunrendszerének felfokozott működése is hatással van a pulzusra, ezért akut betegségek, láz, gyulladás, fertőzések is okozhatnak szapora szívverést.

Az érzelmek, elsősorban a stressz és a szorongás is okozhatják a pulzus emelkedését, hiszen ilyenkor olyan neurológiai és hormonális változások történnek testünkben, melyek "felkészítik" a szervezetet a harcra vagy a menekülésre (még akkor is, ha ezek csupán az evolúciós folyamatok maradványának tekinthetőek). Ezen változások egyike a megnövekedett pulzusszám.

Rengeteg gyógyszer és étrend-kiegészítő lehet hatással a pulzusra, ezért ha szapora a szívverésünk, mindenképpen gondolkozzunk el azon, nem változtattunk-e a gyógyszereinken, nem kezdtünk-e el valami új dolgot szedni. A külső tényezők közül a legfontosabb, mely hatással van a pulzusunkra, az időjárás, illetve annak változásai, a meleg vagy a hideg. Ilyenkor a szív több vért pumpál, hogy a szervezetünk jobban tudjon adaptálódni a megváltozott környezeti állapothoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra