Mi zavarhatja meg a normális vérkeringést?

A vérkeringés zavara esetén az erekben korlátozottan tud csak áramlani a vér. Ennek pedig súlyos egészségügyi következményei lehetnek.

A vérkeringésben kialakuló zavar hatására egyrészt nem tudnak hozzájutni a sejtek a működésükhöz szükséges oxigénhez és tápanyagokhoz, másrészt a sejtekben elhasználódott salakanyagokkal és szén-dioxiddal telített vér sem tud visszajutni a szívbe. A rossz vérellátás következtében a szervek működése romlani kezd, súlyos esetben pedig az érintett sejtek el is halhatnak. A keringés zavara lehet akut vagy krónikus, és a testünk különböző részein is kialakulhat. Különösen veszélyes az agyban és a szívben kialakuló zavar.

keringési zavar

Mi okozhat keringési zavart?

A normális vérkeringést az erek szűkülete vagy elzáródása zavarhatja meg, amely elváltozások hátterében többféle ok is állhat.

Érelmeszesedés (arteriosclerosis)

Leggyakrabban az érelmeszesedés okoz vérkeringési zavarokat. Érelmeszesedés akkor alakul ki , mikor az ütőerek (artériák) falának belső oldalán bizonyos anyagok lerakódnak. Ezek az úgynevezett plakkok főként az erek elágazásainál alakulnak ki, ahol a vér áramlásviszonyai miatt az érfalak erős igénybevételnek vannak kitéve. A plakkok idővel nagyobbá és keményebbé válhatnak, emiatt pedig az erek belső átmérője csökkenni kezd, magyarán, az erek egyre szűkebbé válnak.

Elhízás, dohányzás, egészségtelen ételek A genetika csak kis százalékban felelős a keringési megbetegedésekért. Leginkább egészségtelen életmódunkkal segítjük elő a betegség kialakulását. A keringési betegségek kockázati tényezői

Érelzáródás (embólia)

Embólia során az ér valamilyen anyag hatására elzáródik. Ezt az elzáródást általában az érpálya másik pontjáról leszakadt és elszállított vérrög, egy lesodródott plakk, egy véráramba került szövetdarabka vagy egy levegőbuborék okozza.

Érgyulladás (vasculitis, illetve ha a visszereket érinti, phlebitis)

Az embólia vagy érelmeszesedés okozta keringési zavarokhoz képest érgyulladás viszonylag ritkán alakul ki. Hátterében általában valamilyen autoimmun folyamat húzódik, vagyis ilyenkor az elváltozást az okozza, hogy az immunrendszer a szervezet ellen fordul. De olyan eset is előfordulhat, mikor valamilyen sérülés vagy bizonyos gyógyszerek vezetnek a vénák belső falának gyulladásához, ahol aztán vérrögök képződhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra