Magas vérnyomást okozhatnak a fogamzásgátlók

Ma az egyik legmodernebb módszer a nem kívánt terhesség megakadályozására a fogamzásgátló tabletta használata. Sajnos, amellett, hogy 100 százalékban nem biztonságos a hatás, előfordulhat, hogy provokálja a magas vérnyomás megjelenését.

A magas vérnyomás kialakulásában számtalan tényező játszik szerepet, például a nem megfelelő életmód, bizonyos betegségek, sőt, az sem ritka, amikor valamilyen gyógyszer provokálja az értékek emelkedését. Ilyenek többek között a széles körben elterjedt nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők, a testépítők által gyakran használt kortikolszteroidok, a megfázás elleni készítményekben található dekongesztánsok, a migrén elleni triptánok, valamint egyes tanulmányok szerint a fogamzásgátlók is- így ezen készítmények alkalmazása esetén érdemes sűrűbben ellenőriznie a vérnyomását, és eltérés esetén orvoshoz fordulni!

Bűnös ösztrogén?

A magas vérnyomást azért hívják csendes gyilkosnak, mert sokáig alig, vagy egyáltalán nem érzékeljük, illetve jeleit másnak is betudhatjuk. Melyek lehetnek a súlyos következmények? A ösztrogéntartalommal van összefüggésben. Így amennyiben nemrégiben kezdett el ilyen módon védekezni, érdemes 3 hónapra rá ellenőriznie vérnyomását (ha a családban előfordult már hipertónia, trombózis, embólia, akkor még fontosabb a rendszeres ellenőrzés).

A fogamzásgátló szedése vérnyomásproblémákat is okozhat

Természetesen, amennyiben panaszaink vannak (pl. tarkótáji fejfájás, szédülés, látászavar, gyengeség), úgy érdemes már a megjelenésükkor vérnyomásmérőhöz nyúlni – mondja dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.

Hajlamosító tényezők, amiért a fogamzásgátló hipertóniát válthat ki

  • túlsúly
  • dohányzás
  • sóban gazdag étkezés
  • mozgáshiány
  • családban előforduló magas vérnyomás
  • stresszes életmód

Fontos az orvosi konzultáció

Akiknél a fogamzásgátló tabletta szedése mellett megjelenik a magas vérnyomás, vagy nehezen kezelhetővé válik, azt nem szabad félvállról venni, ugyanis ekkor jelentősen megnő a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata (pl. stroke, szívinfarktus, TIA). Hogy ez elkerülhető legyen, érdemes orvoshoz fordulni a problémával, hogy el lehessen dönteni, milyen módon lehet optimálisan kezelni a kialakult helyzetet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra