Életünkre törhetnek az elszabadult vérrögök

A túlzott véralvadás következtében úgynevezett trombusok, vérrögök alakulhatnak ki, amelyek a véráram segítségével valamennyi szervbe eljuthatnak és embóliát okozhatnak.

A véralvadás egy komplex, bonyolult, több faktorból álló mechanizmus, amely a vérzés megszüntetésére törekszik. A véralvadás folyamatáról rovatunk másik cikkében olvashat bővebben.

Ennek a rendszernek a betegsége például a hemofília , amely egy örökletes véralvadási rendellenesség miatt fellépő vérzékenységet jelent. Ezzel szemben az úgynevezett trombofília fokozott alvadékonyságot jelent. Ha a vér az egészséges mértéknél könnyebben alvad, az trombusképződéshez vezet, amely főleg a lassabb folyású, vénás vérben okozhat problémákat. Ennél nagyobb veszély azonban, hogy ezek a trombusok nem fixen ülnek az érfalon, hanem egy részük lesodródhat és bekerül a véráramba. Ez pedig a tüdőbe jutva tüdőembóliát, ezzel pedig hirtelen halált okozhat. Ezeket a problémákat véralvadásgátlóval lehet kezelni.

Az artériás oldalon is kialakulhat trombus: ha az érfal sérül, úgynevezett plakk-lerakódás alakul ki, melyekbe zsírok és kalciumkristályok épülnek be. A plakkok ki is fekélyesedhetnek. Ez oka lehet például szívinfarktusnak , vagy agyi infarktusnak, stroke-nak.

Ezekből is elsodródhatnak trombus-darabok, amelyek az agyban, a végtagokban, vagy a zsigeri szervekben (pl. máj) okozhatnak embóliát. (Embólia akkor jön létre, amikor valamelyik ér üregében idegen test jelenik meg, és elzárja az áramló vér útját). Az artériás oldalon keletkező trombusok ellen úgynevezett trombocita aggregáció gátló szereket alkalmaznak.

Trombus ezen kívül a szívüregen belül is létrejöhet, például egy nagy infarktus területén. Ez is úgynevezett artériás embolizáció. Ezen kívül létezik még úgynevezett paradox embolizáció is, amikor a szív két oldala között, vagy a pitvari, vagy a kamrai szeptumon van defektus, egy rés, amelyen át a vérrög a kis vérkörből a nagy vérkörbe át tud jutni.

Nézze meg a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát a Score-táblázat segítségével !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra