A szívritmuszavar gyakori okai

Életmódbeli és genetikai okai is lehetnek a szívritmuszavarnak, de egyes betegségek is okozhatják az aritmiát. Dr. Sztancsik Ilona kardiológus-aneszteziológus segít megérteni, mi vezethet a normális szívveréstől a szívritmuszavarig.

Mi szabályozza a szívverést?

A szívünk négy részből áll: két felső pitvarból és két alsó kamrából. A szív összehúzódásainak ritmusát tulajdonképpen egy "természetes pacemaker", a szinuszcsomó felügyeli, amely a jobb pitvarban helyezkedik el. A szinuszcsomó percenként 60-100 elektromos impulzust produkál, beindítva ezáltal a szívdobbanásokat. Az impulzusok ugyanis arra késztetik a pitvarok izmait, hogy összehúzódjanak és vért pumpáljanak.

Az elektromos impulzusok ezután eljutnak az AV-csomónak nevezett sejtekhez, amelyeknek szintén koordináló szerepük van. Rendszerint ez az egyetlen útja a jeleknek, hogy a pitvarokból a kamrákig jussanak, majd onnan vért pumpáljanak a tüdőbe vagy a test többi részébe.

Ha a szinuszcsomó megbetegszik, vagy más ok - például fertőzés, lázas betegség, pajzsmirigybetegség - miatt gyorsabb vagy lassúbb működésre vált, a szív gyorsabban vagy lassabban fog verni. Számos szívbetegség okozhatja a szívritmuszavart, amely kiindulhat a pitvarokból, a kamrákból, de vezetési zavar következtében is létrejöhet.

13 ok, ami szívritmuszavarhoz vezethet:

  1. családi hajlam
  2. cukorbetegség
  3. túl sok koffein vagy alkohol fogyasztása
  4. magas vérnyomás
  5. dohányzás
  6. pajzsmirigy-alulműködés vagy -felülműködés
  7. alvási apnoe
  8. bizonyos gyógyszerek és étrend-kiegészítők (mindig olvassuk el a betegtájékoztatót)
  9. tudatmódosító szerek
  10. koszorúér-betegség
  11. változások a szív felépítésében (például kardiomiopátia)
  12. előző szívinfarktus miatt károsodott szívizomszövetek
  13. éppen zajló szívinfarktus

Számos oka lehet a szívritmuszavarnak, ezért érdemes ezzel a problémával orvoshoz fordulni
Számos oka lehet a szívritmuszavarnak, ezért érdemes ezzel a problémával orvoshoz fordulni

Mikor kell segítséget kérni?

Három fontos ok van, ami miatt feltétlenül érdemes orvoshoz fordulni. Az egyik, ha a családban többeknél jelen volt, jelen van bármilyen szívbetegség. Ilyenkor természetesen évente, kétévente hasznos egy általános kardiológiai kivizsgálás . Ez még akkor is fontos, ha az illető tünetmentes, hiszen a szívritmuszavar például gyakran így "rejtőzködik". Ugyanilyen szükséges a szűrés, ha valaki olyan életmódot folytat, amely szívproblémákra hajlamosíthatja, például sok stressz éri, függőségei vannak, vagy éppen magas vérnyomás , pajzsmirigybetegség, diabétesz szerepel az anamnézisében.

Így mutatható ki a rejtett szívbetegség Már egy egyszerű vérvizsgálattal is kiszűrhetőek azok a személyek, akiknél magasabb a szívroham kockázata. Részletek !

A kardiológiai vizsgálatok elvégzésének harmadik oka, ha valaki olyan tüneteket tapasztal, mint a felgyorsult vagy lelassult szívverés, mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, izzadás, furcsa, remegő érzés a mellkasban, eszméletvesztés. Bármilyen indikációról is legyen szó, számos eszközös vizsgálat áll rendelkezésre a szívritmuszavar diagnosztizálására. Ha ez sikerül, megkezdődhet a kezelés, amellyel akár a stroke vagy a szívinfarktus kockázatát is minimalizálni lehet.

Forrás: Kardioközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra