A szívbetegek erre figyeljenek télen

A téli hidegben a szívbetegeknek is nagyobb elővigyázatosságra van szükségük, mint más évszakokban. A szakemberek hét pontban foglalták össze, mire érdemes ilyenkor odafigyelni.

Hideg idő esetén fontos átgondoltan megszervezni a szabadtéri tevékenységeket, különösen azok számára, akik szív- és érrendszeri betegséggel küzdenek. A hirtelen megerőltetéstől például hólapátolás közben is érdemes tartózkodni, de akár a magas hóban gyakorolt erős gyaloglás is nagy terhet róhat a szívre.

Mit kell tenni, ha beszakadt alattunk a jég, és beleestünk a vízbe? Részletek itt.

Ugyanilyen veszélyes lehet, ha hosszabb ideig túlerőltetjük magunkat például sportolás közben. Ilyen esetekben ugyanis jelentősen megnő a hipotermia, vagyis a kihűlés veszélye , amikor is a testhőmérséklet 35 fok alá esik, mivel nincs elég energiája a meleg megtartására. A kihűlés lelassítja a vérkeringést, a légzést és az idegrendszer működését, ha pedig a helyzet súlyosbodik, akár szívritmuszavart is előidézhet. A kihűlés általában fokozatosan alakul ki, bár percek alatt is bekövetkezhet, például ha valaki beleesik a jéghideg vízbe.

A szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők számára a hólapátolás is megerőltető lehet
A szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők számára a hólapátolás is megerőltető lehet

A hipotermia tünetei

Érdemes megemlíteni, hogy nem csupán az alacsony hőmérséklet válhat veszélyessé, hiszen az erős szél, a hó és az eső szintén leviheti a testhőmérsékletet. A hipotermia jelei közét tartozik a hideg tapintatú bőr, a kezdeti remegés abbamaradása, a letörtség vagy éppen az ingerültség, a gyengeség, a koordináció hiánya, a zavartság, hallucinációk fellépése , a légzés és a szívverés lassulása, szabálytalanná válása, a kómás állapot. Ilyen szempontból a szívbetegek, a gyerekek és az idősek a legveszélyeztetettebbek. Ahogy öregszünk, testünk egyre nehezebben tartja fenn a normál hőmérsékletet, miközben egyre kevésbé érzékeny a hidegre - a kettős rizikó miatt fenyegeti az időseket a kihűlés.

A szívkoronária betegséggel élők - korosztálytól függetlenül - gyakran tapasztalhatnak enyhébb-erősebb mellkasi fájdalmakat a hidegben. Bizonyos felmérések szerint a fagyos téli időben megnövekszik a túlerőltetés miatt bekövetkező szívinfarktusok száma is. Mindezen okokból kifolyólag az American Heart Association és dr. Vaskó Péter , a Budai Kardioközpont kardiológusa az alábbiak betartását tanácsolja a téli időszakban.

  • Ahelyett, hogy egyetlen vastag kabátot viselnénk, öltözzünk rétegesen, mert a rétegek közötti levegősáv is tartja a hőt.
  • Mivel sok hőt veszthetünk a fejünkön keresztül, mindig viseljünk sapkát. Különösen fontos, hogy a fülünket is melegítsük - akár külön fülvédővel. Ugyanilyen hangsúlyos a vastag kesztyű és zokni viselése, hiszen a végtagokon át is sok hő távozhat.
  • Sem a szabadban tartózkodás alatt, sem előtte nem tanácsos alkoholt fogyasztani, hiszen miközben az alkohol a melegség érzését kelti, kitágítja az ereket, így hő távozik a főbb szervektől, amelyeknek pedig nagy szükségük lenne rá.
  • Ha fizikai aktivitást végzünk, előtte ne fogyasszunk nehéz ételeket, mert túl nagy terhet róhatunk így a szívünkre.
  • Amennyiben havat kell lapátolnunk, használjunk kisebb lapátot, amelyre egyszerre kisebb tömegű hó fér fel. A túl sok hó lapátolása éppolyan hirtelen megemelheti a vérnyomást, mint például a súlyemelés. Ha tehát lehetséges, inkább csak toljuk a havat.
  • Aki eleve szívproblémával küzd, csakis kisebb megterhelést jelentő aktivitásokba fogjon bele, és legyen tisztában a határaival, illetve a szívinfarktus jeleivel is. Adott esetben pedig ne késlekedjen kihívni a mentőket.
  • Télen, tél végén az ismert szívbetegek jól teszik, ha részt vesznek egy kardiológiai kivizsgáláson akár tünet nélkül is. Ilyenkor kiderülhet, hogy érte-e valamilyen további károsodás a szív-érrendszert, és megfigyelhető, hogy változott-e a terhelhetőség. Az eredményeknek megfelelően szükség esetén módosítani lehet a kezelést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra