A leggyakoribb szívrendellenességek 2.

A leggyakoribb szívrendellenességeket bemutató sorozatunk második részében a perikarditiszt vagyis a szívburok lemezeinek gyulladását mutatjuk be.

Szívburokgyulladás

A betegség felismerése és okának tisztázása meglehetősen nehéz.

Legismertebb okai: a reuma, a vírusfertőzés valamint a tébécé .

A reumás eredetű szívburokgyulladás

Tudjon meg többet a szívburokgyulladás tüneteiről és kezeléséről, kattintson! Ez a betegség előzetes a penicillin és származékai, valamint a kortikoszteroidok (mellékvesekéreg-hormon tartalmú készítmények) alkalmazásán alapul. Ez a kezelés ágynyugalommal kiegészítve - legalábbis látszatra - gyógyít, azonban folyamatos klinikai ellenőrzést tesz szükségessé az esetleges visszaesések, és mindenek előtt a szívburok lemezei között keletkező összenövések nagyfokú kockázata miatt.

Gyermekeknél akár a legenyhébb reumás megbetegedés is szívburokgyulladást okozhat, esetenként ízületi fájdalom nélkül is.

Felnőtteknél a betegség gyakori előidézője a gümőkór (tébécé). A vírusos szívburokgyulladásnak általában jó a kórjóslata. Ezzel ellentétben a krónikus vesegyulladás szövődményeként kialakuló urémiás formáé nem túl kedvező. A betegséget olykor izzadmány-képződés kíséri, máskor nem (száraz forma), a gyógyulás után többnyire összenövés marad hátra.

A modern kezelési eljárásoknak köszönhetően kedvezőbb lett a szívburokgyulladás kórjóslata.

A perikarditisz a szívburok lemezeinek gyulladása

Száraz szívburokgyulladás

A száraz szívburokgyulladás többnyire rostonyás.

A reumás eredetű szívburokgyulladás enyhe vagy tünetmentes volta miatt nehezen kórismézhető. A reumás eredetű, valamint az urémiás (veseelégtelenség miatt kialakuló) szívburokgyulladás a száraz forma jellegzetes megjelenési formái.

A vészjelet gyakran egy szubjektív tünet, a fájdalom jelenti, amely nehezen határozható meg. Olykor azonban az előbbivel ellentétben heves, szúró, nyilalló is lehet, mely a legkisebb mozdulatra is (lélegzés, nyelés) olyannyira fokozódik, hogy a beteget teljes mozdulatlanságra kényszeríti. A karokba, az állkapocsba valamint a gyomorszájba sugárzó, rohamokban fellépő, heves fájdalom esetén elsősorban angina pektoriszos rohamra (szívtáji szorító fájdalom) kell gondolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra