Az otthonápolás az ápolót is veszélyezteti

Ha egy szerettünkről nekünk kell otthon gondoskodni, az sajnos komoly lelki problémákat okozhat - a stressz, a depresszió, a kiégés (burn out) szindróma mind valós veszélyek.

Mindenkinek ártunk, ha nem figyelünk magunkra

A stressz mindennapjaink része - ezt tudjuk jól -, és egy bizonyos mértékig szükség is van rá, hogy a lehető legjobb teljesítmény nyújtsuk. Azonban vannak olyan különleges élethelyzetek, amikor a stressz komolyan veszélyeztetheti a testi és a lelki egészségünket.

Ilyen helyzet az is, amikor egy idős, beteg, néha magatehetetlen családtagot, rokont otthon kell ápolni. Az otthoni ápolás ugyanis nemcsak fizikai, de lelki áldozathozatalt is követel - ezt pedig tudni kell kezelni. Ha ugyanis saját magunkat, a saját lelki jól-létünket elhanyagoljuk, akkor az sajnos nemcsak a gondozottra, de az egész családunkra negatív hatással lehet; nem is beszélve a stresszel összefüggő , komoly egészségügyi kockázatokról.

Otthonápolás, szerettünk ápolása otthon, stressz, fájdalom, kiégés
Az otthonápolás nemcsak fizikai, de lelki áldozathozatal is

<br />Depressziót is okozhat az ápolás

A Granadai Egyetem végzett kutatásból kiderült, hogy rokonaik ápolása nagymértékben okoz stresszt, szorongást, szélsőséges esetekben depressziót a gondozóknál. A spanyol tudósok korábban 203 olyan embert vontak be vizsgálatukba, akik valamennyien egy-egy idős ember nem hivatalos gondozói voltak. Minden tíz résztvevőből nyolc szorongástól és stressztől szenvedett , ez független volt a társadalmi és demográfiai tényezőktől. Bizonyos esetekben a gondozás befolyásolja negatívan a kapcsolatot, bár ez nagyban függ a korábbi viszonyoktól, továbbá attól is, hogy a gondozó mennyire érzi magát társadalmilag elszigeteltnek.

A Ruth M. Calero Pérez által vezetett kutatás feltárta, hogy számos kognitív változó, többek között a család és az intézmények nagyban támogatása befolyásolja a gondozó és a gondozott közötti kapcsolatot. Emellett a kulturális tényezők, például a nevelési minták és a képzettség is rányomja bélyegét a kapcsolatra.

"A gondozó és a gondozott kapcsolata folyamatosan változik és egyes esetekben káros hatással van a gondozó testi és lelki egészségére. Jól tudjuk, hogy a gondozók gyakran szenvednek a stressztől és a szorongástól " - írták a szerzők a Multidisciplinary Journal of Gerontology folyóiratban megjelent cikkben.

"De hát én mindent megteszek!"

A gondozói stressz jól ismert "kórkép" a szakemberek között. Az otthon ápolók közel 75 százalékát érinti kisebb-nagyobb mértékben, és elsősorban a gondozás követelte állandó mentális, fizikai, anyagi és érzelmi készenléttel magyarázható. Gyakran jelentkeznek olyan érzelmek, melyeket nehéz feldolgozni, melyek miatt lelkiismeret-furdalása van a gondozónak: dühös, frusztrált, tehetetlen vagy kétségbeesett, mert a gondozott nem "úgy" viselkedik, ahogy ő azt szeretné, közben természetesen tudja, hogy erről nem a gondozott tehet. Ehhez társulhat az állandó félelem, aggódás a beteg állapota miatt.

A magány és elszigeteltség érzése szintén igen jelentős: a gondozás gyakran 24 órás feladat, ami állandó figyelmet igényel. A gondozók gyakran áldozzák fel a saját társadalmi életüket, hobbijukat, gyakran a munkájukat is, hogy idős, elesett hozzátartozóikkal törődjenek. Ennek következménye az állandó egyedüllét, a bezárkózás - és persze az, hogy a gondozó nem tud kikapcsolódni, lazítani, feltöltődni.

A bűntudat és a lelkiismeret-furdalás is mindennapos lehet: "nem teszek meg eleget, nem vagyok elég jó, nem vagyok elég türelmes, nem nyújtok megfelelő ellátást". Ez annak ellenére rendszeresen felmerül a gondozókban, hogy gyakran erejükön felül teljesítenek.

Ne hanyagoljuk el magunkat!

Ha figyelmen kívül hagyjuk a tüneteket, ha nem pihenünk eleget és nem törődünk néha saját magunkkal is, azzal komoly egészségügyi kockázatnak tesszük ki saját magunkat. Mint fentebb is írtuk, kutatások bizonyítják, hogy a gondozók, ápolók között gyakoribb a depresszió, a szorongás, a krónikus betegségek (szív- és érrendszeri betegségek, diabétesz ), a daganatos betegségek és az elhízás. A stresszel összefüggésbe hozható az is, hogy lassabban gyógyulnak a sebek, sérülések, gyengül az immunrendszer és a fertőző betegségek is jobban hatnak rájuk.

Ráadásul a gondozók hajlamosak saját magukat elhanyagolni, az egészségügyi problémáikat lekicsinyellni: nem járnak szűrővizsgálatokra, nem mennek orvoshoz a panaszaikkal, nem váltják ki vagy nem szedik be a felírt gyógyszereket. Törődjünk tehát saját magunkkal is! Nemcsak a mi, hanem a családtagjaink, szeretteink érdekében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra