Súlyos betegséget jelezhet a pulzusszám

Érszűkületre, vagy akár a szívbillentyűk működési zavaraira is utalhat a pulzusszám megemelkedése, sok esetben azonban a helytelen életmód, a stressz vagy a túlzott koffeinbevitel áll a hátterében.

"Szeretném megkérdezni, ha valakinek 100/70 a vérnyomása és 112 a pulzusa reggel, majd a nap folyamán sem megy a pulzus 100 alá, azt mi okozhatja? Kb. 3 hónapja folyamatosan így van" – tette fel a kérdést egyik olvasónk az Orvos válaszol rovatunkban. Mit jelez pontosan a pulzusszám és meddig egészséges az értéke? Szakértőnk válaszolt.

A pulzusszám emelkedésének okai

A vérnyomásmérés évtizedek óta a legalapvetőbb egészségügyi állapotfelmérés része, tükrözi a szív és az erek, összességében a szervezet általános helyzetét. Minden otthoni vérnyomásmérő műszer mutatja már a pulzusszámot is, amelyről kevesebb szó esik, mégis sok betegségről árulkodhat.

A pulzusszám szívdobogásunk intenzitásával arányos, az értéke megmutatja, hogy percenként hányszor dobban a szívünk. Ehhez nem is szükséges bonyolult műszer, elég egy óra, illetve egy kitapintott ütőér - legkönnyebben a csukló hüvelykujj felőli oldalán mérhetjük meg pulzusunkat, de a nyakunk oldalán, a combunk belsején, valamint a halántékunkon is kitapinthatjuk a vért szállító ereket. "A pulzusszám normál értéke 60-100 közé tehető, mely érték emelkedhet, illetve csökkenhet alvás, illetve fizikai aktivitás közben" – mondta el Dr. Kocsis Erika háziorvos szakorvos-jelölt.

Hozzátette: a magasnak mért pulzusszám nem feltétlenül permanens, számtalan tényező befolyásolhatja rövidebb távon is. Lázas állapotban, stressz vagy intenzív mozgás esetén magasabb érték mérhető, a befolyásoló tényező eltűnésével pedig a szívritmus is visszaáll a korábbi mértékre. Számos esetben a stressz, a túlhajszoltság miatt fordulnak a páciensek "erős szívdobogás" érzetével háziorvoshoz, fontos azonban, hogy ezt se vegyük félvállról, hiszen számos komoly egészségügyi problémát okozhat kezeletlenül. Pulzusunk értékét még az elfogyasztott koffein, illetve a cigaretta is befolyásolhatja, igaz csak néhány óráig.

A megszokottól eltérő pulzusszám azért számos betegség előjele is lehet, utalhat többek között érszűkületre vagy kardiológiai zavarokra , akár bizonyos szívbillentyű betegségeket is előjelezhet. Tüdőbetegség miatti oxigénhiányos állapot is megnövelheti a szívverés ritmusát. Néhány kísérő tünet esetén valóban tanácsos orvoshoz fordulni, a magas pulzusszám mellett tapasztalt szédülés, légszomj és gyengeség szívbetegség előjele lehet. Enyhén emelheti az értéket a pajzsmirigy túlműködése is, így tanácsos ezt is kivizsgáltatni.

pulzus, pulzusszám, vérnyomásmérés
KORUNK ÉS EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTUNK IS BEFOLYÁSOLJA A PULZUSSZÁMUNKAT.

Életkor szerint egy maximális pulzusértéket szoktak meghatározni, amit mi is könnyedén kiszámolhatunk: aktuális korunkat vonjuk ki 220-ból, így megkapjuk az ideális állapot felső határát. Ugyan a legtöbb esetben nem áll komolyabb szervi ok a pulzusszám emelkedése mögött, tartós fennállása esetén tanácsos háziorvoshoz fordulni, hogy egy személyes állapotfelméréssel feltérképezhesse a kiváltó okokat – hangsúlyozta Dr. Kocsis Erika. Hozzátette: a háziorvos EKG, illetve laborvizsgálat irányába terelheti a beteget, de tanácsos egy kardiológus szakember véleményét is kikérni az ügy kapcsán.

Orvos válaszol rovatunkban szakértők állnak olvasóink rendelkezésére bármilyen egészségügyi panasz esetén. Tegye fel kérdéseit ön is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra