Robot fogja altatni?

Teljes műtéti altatásra képes robotot fejlesztettek ki Franciaországban, amerikai technológia segítségével - jelentette be a fejlesztési csapat vezetője. A prototípust közel kétszáz betegen már ki is próbálták.

"Az automata irányító rendszer mentesíti az aneszteziológust egyik feladatától, aki így figyelmét kizárólag a beteg állapotának ellenőrzésére fordíthatja, ami különösen fontos" - mondja Marc Fisher professzor, a suresnesi Foch Kórház aneszteziológiai osztályának főnöke, aki két másik szakemberrel együtt a módszer kifejlesztője.

Az altatóorvos tevékenysége magába foglalja az altatószer és fájdalomcsillapítók beadását éppúgy, mint a beteg állapotának ellenőrzését a műtét folyamán. A francia rendszert több mint 200 emberen tesztelték, tíz francia, egy belga és egy német kórházban.

"Az elmúlt négy évben finomítottuk módszerünket" - nyilatkozta Fischer pénteken. "Bár a közeljövőben ez még csak egy kutatási segédeszköz, nem tartom elképzelhetetlennek, hogy a nem túl távoli jövőben a készüléket a mindennapokban is használjuk" - jegyezte meg.

"A rendszert nem mi találtuk fel, mi csak továbbfejlesztettük. Azonban mi vagyunk az egyetlen csapat a világon, akik egy rendszer segítségével végzik az altatást a teljes operáció során" - tette hozzá.

"Ráadásul betegeinket állapotuk súlyosságától és a műtét hosszától függetlenül is kezelni tudjuk, akár 14 óráig tartó beavatkozás esetén is. A hozzáadott érték a szoftverben rejlik" - mondja Fischer.

A rendszer képes az alvás mélységét az agyi aktivitásból elemezni. A beteg homlokára helyezett elektróda képessé teszi a monitort arra, hogy az alvás mélységét egy nulla és száz közötti skálán helyezze el. Az adatok egy számítógépbe kerülnek, mely ellenőrzi a morfin és egyéb altatószerek adagolását, és figyelmeztet az esetleges állapotromlásra. A teljes folyamatot aneszteziológus figyeli folyamatosan.

Copyright AFP [2008] / Translation Medipress

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra