Ne vegyük be a régebbi antibiotikumot

Bár az antibiotikumokat már egyre többen ismerik és használják, még mindig sok téves információ kering ezekkel a készítményekkel kapcsolatban. Eloszlatunk néhány tévhitet.

Tízezer ember bevonásával végzett felmérést az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hogy megtudja, mennyire tájékozott a lakosság az antibiotikumokkal kapcsolatban. A válaszokból kiderült, hogy még mindig sok a tévhit ezekről a készítményekről.

Tévhit: ha jobban érezzük magunkat, abbahagyhatjuk

Nagyon sokan a tünetek enyhülése után abbahagyják a felírt antibiotikumok szedését, mondván, a gyógyszer megtette a hatását, és már nincs szükség rá. Nagyon fontos azonban, hogy a felírt tablettákat pontosan addig szedjük, ameddig az orvos rendelte. Ellenkező esetben ugyanis komoly esély van rá, hogy a tünetek visszatérnek - még akkor is, ha már jobban éreztük magunkat.

antibiotikum, antibiotikumkúra, antibiotikum szedése, tévhitek, betegség, gyógyszeres kezelés,
Nem mindegy, hogy milyen betegségre szedjük az antibiotikumot (Fotó: 123rf)

Tévhit: náthára is lehet szedni antibiotikumot

Nem árt tisztában lenni vele, hogy az antibiotikumok nem "mindent gyógyító csodaszerek". Bakteriális és gombás fertőzések, illetve paraziták ellen valóban hatásosak, vírusok ellen viszont nem. A nátha és a megfázás pedig vírusos megbetegedések.

Tévhit: megelőzésre is szedhetünk antibiotikumot

Bár az antibiotikumok segíthetnek megelőzni a krónikus húgyúti fertőzések kialakulását, mégsem tanácsos őket olyankor szedni, amikor nincs fertőzésünk. Az antibiotikumok nem rendeltetésszerű használatával előfordulhat, hogy ezek a gyógyszerek nem fognak használni, amikor tényleg megbetegszünk.

Tévhit: bevehetjük a régebbi antibiotikumokat

Egy Amerikában készült kutatás szerint az antibiotikumot használók legalább 20 százaléka tapasztalt már valamilyen melléhatást. Mutatjuk a leggyakoribbakat!

Egy korábbi betegségre felírt, maradék antibiotikumokat kockázatos egy új betegség kezelésére használni. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy a régi gyógyszerek valóban jók-e arra a betegségre, amelyben éppen szenvedünk. Ráadásul bizonyos fajtáknak, különösen a folyékonyaknak idővel a hatékonysága is csökken. Ha megbetegszünk, mindig csak azt a gyógyszert szedjük, amit az orvos aktuálisan felírt, és kizárólag az előírt mennyiségben.

Tévhit: az ellenállóképesség miatt nem reagál a szervezetünk

Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy antibiotikumokkal szembeni ellenállóképesség azt jelenti, hogy szervezetünk nem reagál az antibiotikumra. A WHO felmérésében a válaszadók 76 százaléka egyetértett ezzel az állítással. A valóság azonban, hogy nem a szervezet, hanem az adott baktérium lesz ellenálló az elpusztítására hivatott gyógyszerrel szemben, ezért képes lesz szaporodni és betegséget terjeszteni a kezelés alatt is.

Tévhit: nem csökkenthető az ellenállóképesség kockázata

Ha kizárólag az orvos javaslatára, valamint az elrendelt ideig és mennyiségben szedjük az antibiotikumokat, akkor megelőzhetjük a baktériumok immunitásának kialakulását. Sokat segíthet továbbá a megfelelő higiénia betartása, például a gyakori kézmosás. Ugyanakkor fontos tudni, hogy bárki elkaphat olyan fertőzést, amelyet ellenálló baktériumok okoznak - még az is, aki sosem szedett antibiotikumot.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra