Mit tehetünk otthon a fogérzékenység ellen?

A fogérzékenység éles fájdalomként jelentkezik, általában valamilyen külső hatásra, például hidegre, melegre, savanyú vagy édes ételekre. Ennek a jelenségnek számos oka lehet, az ínybetegségektől a fogszuvasodásig. Hogyan enyhíthetünk a kellemetlenségeken otthon?

Otthoni tippek fogérzékenység ellen

A fogérzékenység kialakulásakor a fogbél apró csatornákon keresztül kapcsolatba kerül a szájüreggel, vagyis a "külvilággal". Ez megtörténhet például fogszuvasodáskor, a fogínybetegségeknél (mikor az íny visszahúzódik). A szabaddá vált dentinfelszín a külső ingerekre fájdalommal reagál. A fájdalmat a dentin-csatornácskák közvetítik a fogideg felé. Tehát a fogérzékenység többek között a fog sérüléseinek, a fogzománc kopásának, és a fogíny visszahúzódásának is lehet a következménye.

szájöblögetésnek, fog, fogérzékenység, szegfűszeg, fokhagyma, fogbél, hagyma, kókuszolaj, fogbélelhalás
A kókuszolajos öblögetésnek számos pozitív hatása van

Az öregedés, a nem megfelelő szájhigiénia, illetve a túlságosan sok savas étel is hozzájárulhat ennek a problémának a kialakulásához. Szerencsére, különböző fogorvosi kezelésekkel sokat tehetünk a fogérzékenység megszüntetéséért, de a kellemetlen tünetek ellen otthon is tehetünk.

A fogak életben tartásáért, táplálkozásáért a fogbél szövete a felelős, a fog ennek ereiből táplálkozik. A benne lévő idegek miatt a fog érzőképességé is ennek a szövetnek köszönhető. Ebből következik az is, hogy ha a fogbél elhal, akkor a fog már nem lesz élő, és fertőzések vagy egyéb problémák alakulhatnak ki benne.

A kókuszolajos szájöblögetésnek számos pozitív egészségügyi hatása van, többek között a fogérzékenység ellen is kipróbálhatjuk. A kókuszolaj antibakteriális hatásának köszönhetően elpusztítja azokat a baktériumokat, melyek a szerepet játszhatnak például a fogszuvasodás és a kellemetlen szájszag kialakulásában. Reggel, evés és fogmosás előtt egy evőkanál kókuszolajat legalább negyed órán keresztül öblögessünk, forgassunk a szánkban. Ezután köpjük ki és mossuk meg a fogunkat. Az olajos öblögetéshez hozzá kell szokni, ezért először kevesebb olajat használjunk és rövidebb ideig öblögessünk.

A sós vizes öblögetés és a szegfűszeg is segíthet

Szintén jótékonyan hathat a fogérzékenységre a sós vizes öblögetés. A sós víz helyreállítja a száj pH-értékét, és antibiotikus hatási is van, csökkenti a fájdalmakat, enyhíti az ínybetegségek tüneteit is. Keverjünk el fél teáskanál sót egy pohár langyos vízben, majd ezzel öblögessünk naponta kétszer.

Az egyik legnépszerűbb fogproblémák elleni házi szer a szegfűszeg. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, érzéstelenítő és antibakteriális hatásai egyaránt vannak. A szegfűszeg olaja és a fűszer maga egyaránt hatásos a szájüregi fertőzések, a fogfájás és a fogérzékenység ellen is.

Mozsárban törjünk össze két szem szegfűszeget, tegyünk hozzá egy kevés olívaolajat (annyit, hogy jól kenhető pasztát kapjunk), majd ezt kenjük fel az érintett fogakra. Szintén jó hatással lehet, ha 5 csepp szegfűszeg illóolajat egy fél pohár vízbe teszünk, majd ezzel öblögetünk naponta kétszer. Hasonlóan jó hatása lehet az oregánó illóolajának is, ezért ebből is érdemes szájöblítőt készíteni.

A hagyma és a fokhagyma is csodákra képes

A hagyma és a fokhagyma egyaránt antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, segíthetnek a fogérzékenység miatt kialakuló kellemetlenségek enyhítésében is. Ezek a növények a szájüregben elszaporodó, betegségeket, fogszuvasodást és ínyproblémákat okozó baktériumokat is elpusztítják. Törjünk össze egy fokhagymagerezdet (vagy vágjunk egészen apróra egy kisebb darab vöröshagymát), tegyünk hozzá egy nagyon kevés vizet és egy kis sót. Tegyük ezt az érintett fogra, hagyjuk hatni néhány percig, majd öblítsük ki a szánkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra