Mikor kell mindenképpen gipszelni?

A gipsz kétségtelenül kényelmetlen és megnehezíti a mindennapos tennivalókat, bizonyos sérülések esetén ugyanakkor elengedhetetlen a gyógyuláshoz.

Az aktív életmód, elsősorban a versenysport sajnálatos velejárói bizonyos sérülések. Enyhébb horzsolások és zúzódások esetén elegendő lehet a fásli, azaz a rugalmas pólya a végrag rögzítésére, ín- és ínszalagsérülések vagy csonttörés esetében azonban fontos a stabilabb rögzítés. A páciens mindig abban reménykedik, hogy megúszhatja a gipszelést, egyesek alkudozni is próbálnak az orvossal, hogy ne gipszeljék be a karját vagy a lábát. Pedig a leggyorsabb gyógyulás mindig a szakszerű, szabályos kezeléstől várható - írja az MNO .

A vastag és kényelmetlen gipszelés helyett új módszert dolgozott ki egy magyar informatikus a törött végtagok rögzítésére. A 3D-technológiát használó magyar innovációról az alábbi cikkünkben olvashat!

Fáslizás esetén fontos, hogy egyenletesen, ne túl szorosan kerüljön a végtagra, azaz rögzítsen, de ne akadályozza a vérkeringést. Amennyiben a beteg gipszrögzítésre szorul, a sérült végtagot először mindig csak gipszsínbe rakják, nem pedig körkörös gipszbe. Friss sérülésnél ugyanis még további duzzanat alakulhat ki, amivel csak a sínt rögzítő gézpólya tud együtt tágulni, egy zárt, merev rögzítés nem.

Később, általában egy hét elteltével, ha a duzzanat már csökkent, lehetőség van a végleges gipsz felhelyezésére . Ez ma már műanyagból is rendelkezésre áll, bár jelenleg még nem jár társadalombiztosítási alapon. A műanyag előnye, hogy könnyebb, és jobban is szellőzik, azonban a gyógyuláshoz szükséges nyugalomba helyezést a hagyományos gipsz is tökéletesen biztosítja. Emiatt a műanyag rögzítést elsősorban kényelmi okokból választják sokan.

A páciens mindig abban reménykedik, hogy megúszhatja a gipszelést, néha azonban elkerülhetetlen

A sérülés vagy a törés típusától függ az is, hogy mikor kerülhet le a gipsz a betegről. Egy-két héttől akár több hónapig terjedhet ez az időszak. Manapság már számos külső rögzítő is van, ezek bizonyos esetekben kiválthatják a gipszelést. Persze a rögzítés típusáról a kezelőorvos dönt, a páciensnek csak a terápia meghatározása után javasolt beszereznie a sérült végtagot megfelelően rögzítő eszközt.

Forrás: MNO.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra