Ezért fontos a nyakiverőér-ultrahang

A nyakiverőér-ultrahang során az orvosok képet kaphatnak a szervezet artériáinak általános állapotáról is. Mikor szükséges elvégezni egy ilyen vizsgálatot, és hogyan zajlik?

Az érfalak egészségét többféle betegség (magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint), valamint káros szenvedély (dohányzás, egészségtelen ételek fogyasztása) is veszélyezteti. Vizsgálatukra nyaki, más néven carotis ultrahangot végeznek el az orvosok, mellyel nem csupán a nyaki verőerek állapotát ismerhetik meg, de átfogó képet kaphatnak a szervezet többi artériájának állapotáról is.

A hétköznapi nyelv jellemzően szélütésként, gutaütésként, agyvérzésként, stroke-ként emlegeti az agyérkatasztrófákat. Hogy mit kell tudni a betegségről, az alábbi cikkünkből kiderül!

Az agy irányában haladó erek átjárhatósága rendkívül fontos a megfelelő vérellátottságért. Ezért a stroke-on átesett, illetve agyi keringési zavarban (röviden TIA) szenvedő betegeknek az orvosuk kötelezően kiírja ezeket a vizsgálatokat. Tartós szédülés, gyengeség esetén szintén javasolják az érfalak állapotának felmérését, lehetséges ugyanis, hogy a tünetek mögött keringési gondok állnak.

Milyen gyakran végezzük el a vizsgálatot?

Kockázat esetén háromévente érdemes elvégezni a nyakiverőér-ultrahangot. 45 év felett azoknak ajánlott, akiknek a családjában előfordult stroke, szív- és érrendszeri betegség, netán magas a vérnyomásuk , koleszterinproblémáik vannak, illetve akik diabéteszesek, erős dohányosok vagy túlsúlyosak.

Tartós szédülés esetén is javasolt elvégezni a vizsgálatokat
Tartósszédülésesetén is javasolt elvégezni a vizsgálatokat

A bő negyedórás vizsgálat Doppler ultrahanggal történik, melynek segítségével meg tudják állapítani a vizsgált erekben áramló vér sebességét és irányát. Fény derülhet továbbá arra is, hogy van-e az erekben trombózis, illetve ha igen, okozhat-e elzáródást. Hogy a legpontosabb képet kaphassák, az orvosok a nyak mindkét oldalán elvégzik a vizsgálatot, de a röntgennel ellentétben az ultrahang minimális megterhelést sem jelent a szervezetre, emiatt nem kell tartani tőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra