Betegség, melyet lovaktól kaphatunk el

Bár a takonykór neve konkrét kórképet takar, minden olyan betegségre használják, amely fokozott orrnyálkahártya-gyulladással, orrfolyással jár.

A takonykór kialakulásáért a Pseudomonas nevű baktérium felelős. Zoonózis, azaz állatra és emberre egyaránt veszélyes betegségről van szó, amely elsősorban a patásokra veszélyes, de több másik állat szervezetében is kimutatták. Róluk kerülhet át az emberekre, ezért főként a patásokkal foglalkozó állatgondozókat veszélyeztette. Bár korábban széles körben előfordult a fertőzés, hazánkban már régóta nem találkoztak vele az orvosok: az utolsó beteget 1952-ben diagnosztizálták. Jelenleg elsősorban Ázsiában, illetve néhány afrikai országban fordulnak elő megbetegedések.

A takonykórt a Pseudomonas mallei okozza, amely egy pálcikaalakú, csilló nélküli Gram-negatív baktérium. Betegségek A-Z rovatunkban mindent megtudhat a kialakulásáról, kezeléséről és a lehetséges szövődményekről!

Savós-nyálkás orrváladék és csomók a bőrön

A legjellemzőbb tünetek az orrnyálkahártya gyulladása, kifekélyesedése és váladékozása, valamint különféle bőrelváltozások is utalhatnak takonykórra. A fertőzés helyén kezdetben gennyes folyamatok indulnak be, amit étvágytalanság, rossz közérzet és láz kísérhet. A betegség nevét legfeltűnőbb tünetéről kapta, fennállásakor ugyanis savós, majd nyálkás-gennyes váladék ürül az orrnyílásból, amelyhez vércsíkok is keverednek. A bőrön, főként a végtagokon tömött csomók, majd ezek szétesése után fekélyek keletkezhetnek, ezek környékén a nyirokerek és a nyirokcsomók megduzzadnak. A bőrelváltozások nem vagy csak nehezen gyógyulnak meg.

A betegség jellegzetes, savós orrváladékkal jár
A betegség jellegzetes, savós orrváladékkal jelentkezik

Mivel Magyarországon már régen nem diagnosztizálták, az orvosok sem fognak gyanakodni a betegségre. Gyanú csak akkor terelődhet rá, ha a beteg kikérdezése során kiderül, hogy olyan területről jött haza, amelyen a takonykór még előfordul, és ott lovak közelében tartózkodott. Fontos, hogy a betegséget időben felismerjék, korai stádiumban ugyanis antibiotikumos kezeléssel sikeresen gyógyítható. A kezelés általában kombinált szulfonamidokkal és tetraciklinekkel történik.

Takonykórral ember csak azokon a területeken fertőződhet meg, ahol ez az állatbetegség még előfordul: Kínában, Mongóliában, Indiában, Délkelet-Ázsia országaiban, egyes afrikai országokban, a Közel-Keleten és Törökország ázsiai területén. Ezeken a helyszíneken különösen ügyelni kell a higiéniára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra